You are currently viewing Baterie słoneczne a elektrownie wiatrowe

Baterie słoneczne a elektrownie wiatrowe

Od wielu lat obserwujemy coraz większe zainteresowanie tematyką ochrony środowiska. W tym kontekście coraz częściej pojawiają się tematy wyczerpujących się zasobów energii nieodnawialnej oraz niekorzystnych wpływów jakie mają one na środowisko. Dlatego coraz chętniej kierujemy naszą uwagę na alternatywne źródła pozyskiwania ciepła jakimi są elektrownie wiatrowe i systemy fotowoltaiczne. 

Dlaczego baterie słoneczne są korzystniejsze?

baterie słoneczneElektrownie wiatrowe pozyskują energię dzięki specjalnym generatorom (turbinom powietrznym), które napędzane są energią wiatru. Z kolei systemy fotowoltaiczne wykorzystują światło słoneczne. Ogniwa słoneczne przechwytują energię słoneczną i zamieniają ją na prąd stały. Inwertery zmieniają z kolei prąd stały na zamienny, dokładnie taki sam jaki czerpiemy z sieci publicznej. Warto w tym miejscu rozgraniczyć czym są dobre baterie słoneczne sklep a czym kolektory. Otóż w najprostszych słowach kolektory służą produkcji energii cieplnej. Natomiast baterie słoneczne służą pozyskaniu energii elektrycznej. Także stosowanie dych dwóch terminów jest jak najbardziej błędne. Porównując ze sobą elektrownie wiatrowe i systemy fotowoltaiczne wyraźnie można stwierdzić, że panele słoneczne są zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem. Dużo łatwiej jesteśmy w stanie określić nasłonecznienie niż siłę wiatru. Tak więc przewidziany zysk z paneli słonecznych jest dużo bardziej prawdopodobny niż prognozy towarzyszące elektrowniom wiatrowym. Ponadto kolektory słoneczne wykorzystują najczęściej dachy budowli i w ten sposób nie wymagają dodatkowego obszaru. Tymczasem elektrownie wiatrowe są duże, zajmują dużo miejsca i potrzebują terenów odległych od zabudowań mieszkalnych. Stosunkowo niewiele jest więc obszarów, na których możliwe jest postawienie elektrowni wiatrowej. Na wielu terenach jest za słaby aby mogło to być opłacalną inwestycją. W innych zagęszczenie skupisk mieszkalnych jest zbyt duże. Na koniec dochodzi jeszcze jednak kwestia, typowo ekologiczne. Coraz głośniej mówi się o szkodliwym wpływie wiatraków na ptaki. Ostatnio prowadzone badania dowodzą, że nawet najmniejsze skupiska elektrowni wiatrowych szkodzą przelatującym ptakom.

 

Pojawiają się również krytyczne głosy samych mieszkańców gospodarstw sąsiadujących z elektrowniami. W tym kontekście bardzo korzystnie wypadają właśnie systemy fotowoltaiczne. Nie zajmują dodatkowego miejsca, nie są tak bardzo uzależnione od zmiennych atmosferycznych a przede wszystkim są zupełnie bezpieczne i nieszkodliwe. Nic więc dziwnego, że są coraz bardziej popularne.