You are currently viewing Budowa basenu ogrodowego zgodnie z prawem

Budowa basenu ogrodowego zgodnie z prawem

Baseny ogrodowe to rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze trudno się temu dziwić, bo relaks w letnie dni w przydomowym basenie to sama przyjemność, Warto jednak zaznaczyć, że taka budowa do łatwych nie należy, dlatego pamiętajmy o tym by wszytko dobrze rozplanować, a przede wszystkim by zrobić to zgodnie z obowiązującym prawem.

Sprawna budowa basenu w ogrodzie

baseny otwarte W rozumieniu którego basen jest obiektem budowlanym, to jednak jakich formalności w związku z jego budową musimy dopełnić w dużej mierze związane jest z tym, jaka jest wielkość budowanego obiektu. Jeżeli będzie on mniejszy niż 30 metrów kwadratowych, to na budowę nie musimy uzyskiwać pozwolenia. Wymaga jednak on w takim wypadku dokonania zgłoszenia we właściwym organie administracyjnym – uzależnionym od miejsca zamieszkania. Zgłoszenie powinno zawierać informacje odnośnie sposób, zakres oraz rodzaj planowanych prac, a także termin ich rozpoczęcia. Do tego jak to zwykle w takich przypadkach, konieczne jest dołączenia dokumentu potwierdzającego prawo do dysponowania nieruchomością, a także dołączenie szkiców lub rysunków w zależności od wymagań, nie ma natomiast konieczności dostarczania projektu budowlanego. Co jednak ważne prace budowlane można rozpocząć dopiero w terminie 30 dni od dnia dokonania zgłoszenia, jeśli nie zostanie wniesiony sprzeciw do planowanej budowy.

baseny otwarte Zgłoszenie jest aktualne 2 lata od momentu podanej daty planowanego rozpoczęcia prac, jeśli w tym czasie obiekt nie zostanie wybudowany konieczne będzie ponowne przejście procedury. Jeśli obiekt natomiast miałby przekraczać wymiar 30 metrów kwadratowych konieczne będzie już uzyskanie pozwolenia budowlanego i przejście przez wszystkie związane z tym procedury. Warto nadmienić, że choć baseny otwarte – budowa na działce w wymiarze poniżej 30 metrów, nie wymagają planu budowlanego to warto o takowy zadbać, usprawni to zdecydowanie prowadzenie prac i pomoże uniknąć problemów. Warto także zaznaczyć, że polskie prawo nie określa w żaden sposób tego jaka ma być lokalizacja basenu względem działki, co oznacza, że można go wybudować w każdym dowolnym miejscu, nawet przy granice działki, o ile żaden z elementów basenu nie będzie przekraczaj granicy. Nie ma także żadnych norm, które miały by nam narzucać kształt czy też rodzaj wykończenia basenu, jednak warto zadbać o to by względnie dobrze on się komponował z otaczającą panoramą.

W innym razie jeśli będzie on wybitnie się odznaczał i tym samym wpływał zbyt mocno na panoramę, może zostać zgłoszony sprzeciw do złożonego zgłoszenia, co będzie wymagało wykonania nowego rysunku i powtórzenia całej procedury.