You are currently viewing Co to są te ogrodzenia gabionowe?

Co to są te ogrodzenia gabionowe?

Ostatnio w internecie trafiłam na hasło gabiony. Przyznam szczerze, że określenie to było mi całkowicie obce w związku z czym od razu zainteresowałam się tematem i postanowiłam bliżej się przyjrzeć temu tematowi.

Ogrodzenia gabionowe wypełnione ziemią

ogrodzenia gabionowePrzede wszystkim należy zacząć od tego, że są to ogrodzenia posesji, jednak nie takie zwyczajne. Gabiony zbudowane są z siatek zgrzewnych, uformowanych w kosze prostopadłościenne, które łączy się za pomocą spirali, klipsów lub drutu wiązałkowego. Kosze te następnie wypełnia się dowolnym materiałem na przykład kamieniami, korą drzew, szkłem, cegłami. Myślę, że inspiracją do wymyślenia tego typu płotów był słupki murowane ozdobione klinkierem. Jednak gabiony tanio wychodzą, gdyż nie wymagają drogich materiałów. Oczywiście musi być podmurówka pod słupki, zwykła tania siatka zakupiona u producenta, w droższej wersji panele ogrodzeniowe, oraz wypełnienie, które mogą stanowić nawet odpadki pozostałe po urządzaniu ogrodu. Na przykład jedną warstwę stanowić może kora która nam została, drugą warstwę nazbierane kamienie i tak dalej. Spotkać można się również z przypadkiem gdy ogrodzenia gabionowe wypełnione są ziemią, w które posadzono kwiaty. Gabion nie zawsze jednak musi stanowić płot.

Często stosuje się je także jako ozdoba na przykład w formie osłonki na doniczkę, element małej architektury ogrodowej, murki do oddzielenia części reprezentatywnej ogrodu od prywatnej bądź element elewacji domu. Szukając informacji o gabionach, trafiłam nawet na labirynt wykonany tą metodą.