You are currently viewing Co warto wiedzieć o klimakonwektorach

Co warto wiedzieć o klimakonwektorach

Chociaż to klimatyzatory są najczęściej wybieranym rozwiązaniem do chłodzenia pomieszczeń, zwłaszcza biur, to warto wiedzieć, że mamy tak naprawdę szerszy wybór. Mniej popularne klimakonwektory równie dobrze sprawdzają się w wielu obiektach.

Klimakonwektor spełniający normy

klimakonwektor kanałowyCzym się różnią od siebie te dwa systemy? Właściwie główną różnicą jest wykorzystywany do pracy czynnik roboczy. W przypadku klimakonwektora jest to woda, zaś w klimatyzatorach wykorzystuje się freon. Warto wiedzieć, że nie istnieje jeden tylko klimakonwektor, a możemy podzielić je na wiele rodzajów, w zależności od konstrukcji, sposobu montażu, liczby wymienników ciepła czy tego, w jaki sposób powietrze bierze udział w pracy urządzenia. Biorąc pod uwagę pierwszą klasyfikację, wyróżnimy klimakonwektory indukcyjne oraz wentylatorowe. Zgodnie z montażem, mowa będzie o urządzeniach pionowych i poziomych. I można tak wymieniać dalej, w zależności od klasyfikacji. Nie to jest jednak najistotniejsze. Liczą się parametry techniczne. Jeśli interesuje nas taki dobry klimakonwektor kanałowy, zwróćmy uwagę, jaki silnik posiada – z pewnością zależy nam bowiem na oszczędności energii, dlatego silnik powinien charakteryzować się najwyższą jakością.

klimakonwektor kanałowyDruga ważna sprawa to rodzaj zastosowanych filtrów powietrza – muszą mieć odpowiednio dobraną klasę, aby zapewniać efektywność działania. Dobry klimakonwektor kanałowy powinien spełniać wszystkie normy krajowe oraz europejskie, a jego wykonanie w najwyższym standardzie będzie wówczas zadowalać każdego klienta. Jakość zależy od zastosowanych materiałów. Na przykład obudowa powinna być wykonana z blachy stalowej – ale ocynkowanej. To właśnie ocynkowanie bowiem zapobiega korozji, dlatego jeśli zależy nam na tym, aby urządzenie posłużyło nam jak najdłużej i przy tym wyglądało estetycznie, jest to naprawdę ważne. Dla bezpieczeństwa eksploatacji konieczne jest także wykonanie izolacji termicznej na wymienniku ciepła. Najczęściej stosuje się tutaj piankę polietylenową, która charakteryzuje się klasą ogniową M1. Jest to naprawdę bezpieczne rozwiązanie. Możemy zdecydować się także na klimakonwektor kanałowy z dodatkowym wyposażeniem, na przykład w postaci nagrzewnicy elektrycznej, oprawy bezpieczników czy pompy skroplin kondensatu.

Najlepiej wybrać jak najwięcej udogodnień, ponieważ będą one miały wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji oraz na trwałość urządzenia. A z pewnością zależy nam na tym, aby takie klimakonwektory kanałowe posłużyły nam jak najdłużej. Wysoka jakość podzespołów i wyposażenie dodatkowe na pewno nam na to pozwoli.