You are currently viewing Co warto wiedzieć o panelach dekoracyjnych?

Co warto wiedzieć o panelach dekoracyjnych?

Jest wiele sposobów na udekorowanie ściany w salonie, czy biurze. Można zastosować fototapety, naklejki, szablony malarskie, czy zdjęcia oprawione w ładną ramkę. Jednak wiele osób nadal szuka ciekawszych alternatyw dla tych znanych już od lat rozwiązań. Fototapeta rzadko kiedy pasuje do wnętrza, obrazy pasują do wnętrz francuskich, a naklejki są przede wszystkim dobre dla dzieci.

Panele z drewnianych płyt

ażurowy panel na ścianęZ drugiej strony nie każdy chce trzymać zdjęcia rodzinne na widoku, czy nie stać go by kupowac oryginalne obrazy i plakaty znanych twórców, z kolei reprodukcje nie mają tej samej estetyki i nie prezentują się tak dobrze. Dlatego ciekawym rozwiązaniem może być dekoracyjny ażurowy panel na ścianę. Takie panele wykonywane są z płyt drewnianych i drewnopodobnych. Dzięki temu są one odporne na uszkodzenia, solidne i sztywne. Panele z prawdziwego drewna litego byłyby o wiele droższe, a także znacznie ciężkie. Z kolei cieniutka sklejka byłaby za mało wytrzymała. Panele dekoracyjne zwykle mają grubość paneli na poziomie centymetra. Ażurowe i dekoracyjne wzory w drewnie wycinane są za to za pomocą lasera, dopuszczalne jest też cięcie wodą. W obu wersjach wykorzystuje się nowoczesne maszyny i komputerowe programy.

ażurowy panel na ścianęProgramuje się wybrany wzór, a maszyna co do milimetra dokładnie go wytnie. Wszystko będzie wyglądało tak samo dobrze jak na ekranie komputera. W dodatku krawędzie będą gładkie, nie będą miały drzazg i panel dekoracyjny nadaje się do dalszej obróbki. Po wycięciu zwykle przychodzi czas na malowanie. Najbardziej popularne są panele w kolorze czarnym. W salonach czy sypialniach zwykle dominują jasne barwy, także ciemny panel będzie kontrastował z kremowymi, czy beżowymi ścianami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by zamowić panel złoty, czy niebieski. Wykończenie paneli jest zwykle półmatowe, to znaczy że mają one delikatny połysk, ale nie są błyszczące, chyba że w wersji złotej lub srebrnej. Do wyboru jest wiele ciekawych wzorów paneli. W sklepach internetowych widać wiele geometrycznych modeli zwierząt domowych oraz dzikich, takich jak jelenie, tygrysy, czy buldogi. Można kupić panele z drzewem życia, mandalami, czy ciekawymi napisami, głównie w języku angielskim. Warto zaznaczyć, że montaż paneli jest niezwykle łatwy.

Często mają one w zestawie taśmę dwustronną, zatem trzeba tylko ją odkleić, przyłożyć panel do ściany i docisnąć. Niektóre panele można montować także na gwoździki, szczególnie kiedy są one bardzo duże i ciężkie lub kiedy wzór jest bardzo delikatny i nie dałoby się zamocować go na taśmę, tak by nie było jej widać.