Co warto wiedzieć o przemysłowych posadzkach betonowych

Posadzki betonowe to w Polsce najpowszechniejszy rodzaj posadzek przemysłowych. Wynika to z tego, że ten system ma wiele zalet w połączenie z atrakcyjną ceną.

Właściwości posadzek przemysłowych

Posadzki przemysłowe Czym zatem odznaczają się posadzki betonowe i co ma wpływ na ich funkcjonalność. O tym powiemy poniżej. Przede wszystkim na popularność tego rozwiązania wpływa fakt, że posadzki betonowe odznaczają się dużą trwałością i odpornością na działanie czynników chemicznych, mechanicznych oraz wilgoci, a co za tym idzie dobrze sprawdzają się one w różnych warunkach. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje tutaj to jak zostanie zabezpieczona powierzchnia betonu oraz w jaki sposób i przy zastosowaniu jakich materiałów zostanie ona wykonana. Poziom zabezpieczenia posadzki dobierany jest na podstawie tego na działanie jakich czynników będzie ona narażona, a co za tym idzie zależny jest on bezpośrednio do miejsca w jakim została zastosowana posadzka betonowa. Jeśli chodzi natomiast o sposób wykonania to w przeważającej liczbie przypadków stosuje się tak zwane posadzki pływające. Jest to wielowarstwowy układ konstrukcyjny składający się w warstwy gruntowej, warstwy poślizgowej (folii polietylenowej) oraz płyty konstrukcyjnej. Na funkcjonalność i trwałość posadzki wpływ ma sposób wykonania wszystkich warstw.

Posadzki przemysłoweNiemniej przy doborze materiałów, z których składa się płyta konstrukcyjna posadzki betonowej, należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj zbrojenia. Na dzień dzisiejszy dość często rezygnuje się z tradycyjnego zbrojenia, z racji czego że wydłuża to czas wykonania posadzki na rzecz rozwiązania jakim jest zbrojenie rozproszone znajdujące się bezpośrednio w betonie. Obecnie, jeśli chodzi o posadzki betonowe to stosuje się dwa rodzaje zbrojeń – stalowe lub polipropylenowe. Pierwsze jest tańsze, drugie odporne na korozje, a co za tym idzie wybierając rodzaj zbrojenia należy uwzględnić to w jakim miejscu pędzie posadzka i czy będzie ona narażona na działanie wilgoci czy środków chemicznych. Należy pamiętać o tym, że ogniska korozji skutecznie obniżają parametry posadzki w związku z czym dość szybko zaczyna ona pękać i ulegać różnym uszkodzeniom. Niemniej choć posadzki przemysłowe betonowe wymagają wiele uwagi na etapie doboru materiałów i budowy to jednak nadal są one w zasadzie najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem dla różnego rodzaju obiektów przemysłowych.

Sprawdzają się one z powodzeniem w takich miejscach jak: hale magazynowe, hale produkcyjne czy też parkingi podziemne, o ile sposób zabezpieczenia powierzchni betonu zostanie odpowiednio dobrany.