You are currently viewing Czerwień faluńska

Czerwień faluńska

Faluröd to charakterystyczny czerwony odcień farby stosowanej do malowania drewnianych budynków w Szwecji. W połączeniu z białymi dodatkami stanowi charakterystyczny obrazek i jeden z symboli nie tylko Szwecji, ale całej Skandynawii.

Szwedzki domZwyczaj malowania drewna czerwoną farbą zapoczątkowała szlachta, szukająca lokalnego zamiennika dla niemieckich budynków z czerwonej cegły. Od szlachty ten zwyczaj przejęło bogate chłopstwo, a po nich jeszcze więcej mieszkańców Szwecji. Stosowano ją na budynki mieszkalne, gospodarcze i kościoły. Obecnie również jest chętnie stosowana jako „tradycja zamknięta w puszce”. Doceniana jest także za dobrą konserwację drewna.

Pigment służący do wyrobu farby pochodzi ze szlamu z kopalni miedzi w Falun. Szlam jest przesiewany, wypalany i mielony aż do uzyskania jak najczystszego pigmentu. Gotuje się go z wodą, żytnią mąką i olejem lnianym. Niegdyś przepis na farbę zawierał w sobie także dziegieć, szare mydło, zaprawę do peklowania ryb oraz… mocz, który dzięki zawartości amoniaku był ostatnim składnikiem służącym nadaniu właściwego tonu farbie.

Szwedzkie budynkiFarbę cechuje piękna głębia koloru. Choć jej wykończenie jest aksamitnie matowe, to drobinki minerałów np. krzemu błyszczą w promieniach słońca.

Obecnie również w Polsce można kupić tradycyjną czerwoną farbę.