You are currently viewing Czy można ocieplić przestarzałe poddasze?

Czy można ocieplić przestarzałe poddasze?

Planując ocieplanie poddasza, należy wziąć pod uwagę, czy konstrukcja jest nowa i solidna, czy też jest już przestarzała. W przypadku starszych, słabszych konstrukcji należy zdecydować się na materiał termoizolacyjny, który będzie lekki i nie obciąży jej. Na poddasza zazwyczaj stosowana jest często paroprzepuszczalna pianka poliuretanowa otwartokomórkowa. Warto docieplić poddasze w starszym budownictwie, za którego sprawą można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu, ponieważ ciepło uciekające na zewnątrz, generuje wyższe zapotrzebowanie na ogrzewanie, przez co zwiększają się rachunki za energię – dobra termoizolacja pozwoli temu zapobiec.

Stare poddasze – ocieplać czy nie?

Pianka poliuretanowa to termoizolator, który zapewnia stabilność energetyczną na długie lata. Jak wiadomo, ciepło ucieka głównie przez dach, zatem warto ocieplić poddasze, stosując skuteczną metodę ociepleniową. Dzięki piance latem nie będzie dostawało się do domu ciepłe powietrze z zewnątrz, a zimą, ciepło wytworzone w domu nie będzie wydostawało się na zewnątrz. Paroprzepuszczalność pianki natomiast zapobiega kondensacji pary wodnej. Przez to, że pianka po aplikacji znacznie zwiększa swoją objętość, dociera precyzyjnie do wszystkich szczelin, nie tworzą się tym samym mostki termiczne.

Polecane ocieplanie poddasza pianką w mazowieckim zapewnia firma, która wykonuje ocieplanie metodą natryskową. Metoda ta jest bezpieczna dla środowiska, ponieważ pianka nie zawiera szkodliwych substancji, nie wydziela trujących gazów oraz podczas aplikowania dochodzi do generowania odpadów. Metoda natryskowego ocieplania polecana jest dla alergików, ponieważ nie dochodzi do pylenia się, ani kruszenia materiału, a sama pianka nie zawiera alergenów. Ponadto, pianka nie absorbuje wilgoci, przez co nie tworzą się na jej powierzchni grzyby, czy pleśń, co również jest bardzo ważne dla alergików. Po aplikacji pianki wystarczy dobrze wywietrzyć pomieszczenie i jest wówczas bezpieczne do korzystania. Z racji tego, że pianka nie emituje żadnych toksyn, jest całkowicie bezpieczna również dla zwierząt domowych.

Dzięki świetnym właściwościom izolacyjnym pianki poliuretanowej możliwe jest przeprowadzanie prac termomodernizacyjnych w starszych budynkach, nie tylko na poddaszach, ponieważ pianka jest lekkim materiałem i dobrze je zabezpieczy przed utratą ciepła. Materiał jest bezpieczny dla przestarzałych konstrukcji, właśnie za sprawą swojej lekkości, nie obciąży ich. Pianka poliuretanowa pozwoli również na ograniczenie hałasów z zewnątrz, gdyż potrafi zapewnić dobrą izolację akustyczną.