You are currently viewing Czy pompy ciepła w Polsce to opłacalna inwestycja?

Czy pompy ciepła w Polsce to opłacalna inwestycja?

Choć pompy ciepła to stosunkowo nowe urządzenia w Polsce, znane są na świecie już od kilkudziesięciu lat. Nowoczesne modele cechują się bardzo wysoką wydajnością i efektywnością cieplną, jednak urządzenia te wciąż uznawane są przez społeczeństwo za bardzo drogie – jak jest naprawdę? Obawy przed inwestycją w nowy i pozornie nieznany sprzęt mogą wiązać się z szeregiem obaw, jednak prawda jest taka, że pompy ciepła znane są już od wielu lat i sprawdzone w najróżniejszych społeczeństwach.

Oszczędności wynikające z używania pomp ciepła

Ich cena pompa ciepłamoże z początku wydawać się bardzo wysoka, jednak są to urządzenia bezobsługowe, które oszczędzają czas i pieniądze wydane na opał. Ponadto nie wymaga ono budowy specjalnego pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię ani podłączania dodatkowych instalacji jak w przypadku kotłów na paliwo stałe i gazowych. Pompa ciepła może zostać umieszczona w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym lub nawet użytkowym. Brak konieczności budowy i wyposażenia kotłowni wiąże się zatem z większymi oszczędnościami zarówno finansowymi, jak i wolną przestrzenią, którą można przeznaczyć do innych celów. Pompa ciepła jest urządzeniem, które powinno zwrócić się po kilku – kilkunastu latach, podczas gdy okres ten może być znacznie dłuższy i osiągać nawet kilkadziesiąt lat w przypadku wysokiej jakości gazowych kotłów pulsacyjnych.

pompa ciepłaNa terenie całej polski obowiązują specjalne programy rządowe, które umożliwiają otrzymanie dofinansowania na urządzenia odnawialnych źródeł energii, w tym także pomp ciepła. Nic więc dziwnego, że te nowoczesne urządzenia zyskały w ostatnich latach taką popularność i coraz częściej można je spotkać. Przykładowo wiele firm z województwa łódzkiego uzupełniło swoje standardowe oferty o nowe pozycje i wiele z nich jest w czołówce polskich instalatorów. Dzięki temu tak często można się spotkać z budynkami wyposażonymi w nowoczesne pompy ciepła w Pabianicach, Łodzi, czy Zgierzu. Niemal wszyscy inwestorzy, którzy skorzystali z usług prawdziwych profesjonalistów, którzy odebrali odpowiedni sprzęt pod wymagania danego budynku i jego mieszkańców są zadowoleni z urządzenia. Niezadowolenie klientów najczęściej wiąże się z niską jakością usług i źle dobranym sprzętem.

Instalacja pompy ciepła w Polsce jak najbardziej się opłaca – należy jednak zwrócić uwagę na to by, usługa oferowana przez firmę instalacyjną była na jak najwyższym poziomie. Oszczędność czasu, a na przestrzeni lat także pieniędzy, przeznaczonych na ogrzewanie, jakie daje to niepozorne urządzenie, jest jednym z najważniejszych jego atutów.