You are currently viewing Czy warto ocieplać metodą natryskową?

Czy warto ocieplać metodą natryskową?

Ocieplanie budynków jest podstawową sprawą, gdyż pozwala zachować komfort cieplny w pomieszczeniach. Bez ocieplania rachunki za ogrzewanie byłyby niebywale wysokie, nic więc dziwnego, że każdemu inwestorowi zależy na tym, aby budynki były jak najlepiej zabezpieczone przed uciekaniem ciepłego powietrza z wewnątrz.

Ocieplenie natryskowe szybko wykonane

ocieplanie natryskoweJedną z metod takiego ocieplania jest ocieplanie natryskowe. To już nie nowość, gdyż popularność tej metody rośnie już od kilku lat i powoli wypiera ocieplenia wykonywane w tradycyjny sposób czyli ocieplenia styropianem czy wełną mineralną. Skąd więc taka popularność tej metody? Przede wszystkim ze względu na jej prostotę. Ocieplanie natryskowe przebiega bardzo szybko i już w jeden dzień jest po sprawie. Wystarczy posiadać odpowiednie urządzenie, które pod ciśnieniem będzie rozprowadzać materiałem. Materiałem tym najczęściej jest pianka poliuretanowa – dawniej popularne było lepiszcze celulozowe, ale obecnie już prawie się go nie używa. Pianka poliuretanowa ma te zalety, że potrafi dostać się w każdą, nawet najmniejszą szczelinę. Dzieje się tak dlatego, że po rozprowadzeniu, pod wpływem powietrza, pęcznieje.

ocieplanie natryskoweDzięki temu nawet trudno dostępne miejsca mogą zostać wypełnione, co zapewnia całkowitą szczelność takiej izolacji termicznej. Nie musimy obawiać się mostków termicznych, gdyż w przypadku ocieplania natryskowego nie ma żadnej możliwości, aby takie mostki powstały. W dodatku izolacja charakteryzuje się całkowitym brakiem spoin – uzyskujemy więc jednolitą warstwę termoizolacji, która – poprawnie położona – będzie służyć nam przez długie lata. Dzięki temu, że to praca mało czasochłonna, znajduje ona coraz większą liczbę zwolenników. Nic zresztą dziwnego. Ocieplanie natryskowe za pomocą pianki poliuretanowej bardzo dobrze sprawdza się w przypadku elewacji, dachów oraz stropodachów, a także stropów piwnic, podłóg oraz ścian wewnętrznych. Zaletą tego materiału jest to, że z powodzeniem nadaje się do ocieplania różnych powierzchni – nie tylko betonu oraz drewna, ale także stali, metali, jak też silikatów. Pamiętajmy jednak, że stosując piankę poliuretanową do ocieplania elewacji, musimy zadbać o to, aby odpowiednio zabezpieczyć ją przed wilgocią, jak też opadami atmosferycznymi.

Dotyczy to zarówno pianki poliuretanowej, jak i wspomnianego lepiszcza celulozowego. Mimo dobrych parametrów technicznych, jakie mają te materiały, dodatkowe zabezpieczenie przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi jest tutaj niezbędne. Na szczęście aplikacja izolatora nie zajmuje dużo czasu.