You are currently viewing Czy zegar słoneczny może jeszcze być potrzebny?

Czy zegar słoneczny może jeszcze być potrzebny?

Zegar słoneczny, jako pozbawiony napędu, zaliczany jest do zegarów naturalnych. Odmierza czas na podstawie zmiany pozycji Słońca, najczęściej wyrażany jest jako czas słoneczny dla konkretnej okolicy, czyli lokalny.

Zegary słoneczne różnego typu konstruowano od czasów pierwszych cywilizacji, a z użycia wyszły dopiero w XX wieku. Istniały nie tylko modele stałe, ale również podróżne, przenośne. Najbardziej znany przykład tych drugich, pochodzący z początków pierwszego tysiąclecia, to tzw. szynka z Portici, który to zegar otrzymał swoją nazwę ze względu na nietypowy kształt.

Wyróżnia się kilkanaście typów zegarów słonecznych. Niektóre pozwalały określać czas co do minuty, a datę z dokładnością do kilku dni. Obecnie takie zegary traktuje się jako ciekawostkę i ozdobę, a nie narzędzie do odmierzania godzin, ponieważ ich precyzja pozostawia wiele do życzenia. Wciąż jednak mogą znaleźć swoje miejsce np. w ogrodzie, gdzie będą znakomicie prezentować się na ścianie czy na ziemi w otoczeniu kwiatów. Mogę również swoją formą przypominać nowoczesne rzeźby – z pewnością znajdą swoich wielbicieli.

zegar słoneczny

zegar słoneczny

zegar słoneczny

zegar słoneczny

zegar słoneczny