You are currently viewing Czym są płytki gipsowe?

Czym są płytki gipsowe?

Od niedawna w wielu katalogach, które mają stanowić inspirację dla projektantów wnętrz oraz zwykłych użytkowników chcących w ciekawy sposób urządzić swoje mieszkanie, bardzo często znajdują się okładziny wykonane z płytek gipsowych.

Dekoracyjne płytki do wnętrz

płytka gipsowaProducenci chwalą się, że można bez żadnego problemu układać je na całych ścianach, jak i niewielkich pasmach, tworząc w ten sposób ciekawą alternatywę dla klasycznej, gładkiej ściany pomalowanej farbą. Czym są płytki gipsowe i dlaczego w tak krótkim czasie zyskały dużą popularność wśród odbiorców? Płytka gipsowa to nic innego jak drobnowymiarowy materiał wykończeniowy, który przykleja się do ściany podobnie jak klasyczne kafelki. Rozmiar jednego elementu zwykle nie jest zbyt duży, a jego powierzchnia jest nieregularna i chropowata. Jak sugeruje nazwa, okładzina jest wykonana z gipsu, a zatem jej cechą charakterystyczną jest niewielki ciężar. Najczęściej płytki są dostępne w kolorze białym, jednak niektórzy producenci oferują również inne rozwiązania. Jedną z największych zalet tego materiału jest jego ciekawy wygląd. Wyróżnia się on na tle innych, dzięki czemu płytka gipsowa do dekoracji jest urozmaiceniem wnętrz. Dzięki temu jest ona chętnie stosowana w korytarzach, salonach, jadalniach oraz pokojach gościnnych.

płytka gipsowaGips jest materiałem, który w łatwy sposób można poddać obróbce, dlatego podczas remontu fragment ściany, na którym znajdują się płytki wcale nie wymaga zniszczenia. Wystarczy jedynie kupić pędzel i można skutecznie pokrywać powierzchnię okładziny farbą ścienną. Na takie działanie pozwala niewielka ilość materiałów wykończeniowych. Ze względu na higroskopijność, dekoracyjne płytki gipsowe nie powinny być stosowane na zewnątrz oraz w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza m. in. kuchniach i łazienkach. Płytka gipsowa wykorzystywana do dekoracji nie brudzi się łatwo i nie gromadzi kurzu, dzięki czemu nie wymaga dodatkowego czyszczenia. Oprócz tego materiał ten jest łatwy w obróbce – bez problemu można dociąć element do pożądanych rozmiarów, dzięki czemu do montażu nie trzeba wykorzystywać specjalistycznego sprzętu. Ciekawa formę płytek gipsowych docenili nie tylko właściciele domów i mieszkań. Ściany wykończone przy pomocy tych materiałów można zauważyć w wielu miejscach publicznych.

Sale restauracyjne, kawiarnie, niektóre firmy, galerie i inne doceniły ciekawą formę tych drobnowymiarowych elementów wykończeniowych. Niejednokrotnie są one połączone z innymi materiałami, co tworzy jeszcze ciekawsze efekty wizualne.