Czym wyróżnia się dom energooszczędny?

W trakcie budowy domu najczęściej myślimy wyłącznie o jego wykończeniu. Nie jest to zadanie proste, a przy tym kosztowne. Nie zawsze zastanawiamy się natomiast, z jakimi kosztami będzie wiązać się jego użytkowanie. I tu na plan pierwszy wysuwa się budownictwo energooszczędne, które w założeniu jest tanie w eksploatacji. Co to oznacza?

Domy  energooszczędne o prostym kształcie

domy energooszczędneW przypadku domu energooszczędnego nie bez przyczyny ogromną wagę przywiązuje się do jego izolacji. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie za ogrzewanie najczęściej ponosimy największe koszty. Czasem wynika to z błędów popełnianych już na etapie planowania. Domy energooszczędne pozbawione są tej wady, są bowiem bardzo dobrze przemyślane i zaplanowane. W ich przypadku stosuje się takie rozwiązania i metody, które do minimum pozwalają ograniczyć straty energii. Przykład? Zastosowanie wysokiej jakości materiałów budowlanych, dobra izolacja cieplna, kontrolowana wentylacja. Nie bez znaczenia ma również kształt domu. Na pewno nie będzie on parterowy. Architekci zdecydują się na poddasze użytkowe lub budowę pietra, by nie dochodziło do strat ciepła przez dach.

domy energooszczędneNa południowej elewacji projektuje się też duże okna panoramiczne, by wpadające przez nie promienie słoneczne ocieplały wnętrze. Nie montuje się ich natomiast od strony północnej. W domach energooszczędnych zastosowanie znajdują ponadto okna o niższym od standardowego współczynniku przenikania ciepła Uw. W tego rodzaju budownictwie nie bez znaczenia jest też układ pomieszczeń. W teorii od strony północnej powinny znajdować się przestzrenie, w których przebywa się rzadko, np. garaż, garderoba czy spiżarnia. W nich temperatura nie musi być wysoka, czasem nawet nie trzeba ich wcale ogrzewać, co pozwala na znaczne oszczędności. Nie bez przyczyny też domy energooszczędne mają często kształt bryły. Im bardziej prosty i mniej wymyślny kształt, tym lepiej. Każde załamanie bowiem może generować straty ciepła, jak również przyczynia się do powstania mostków termicznych. Z tego samego powodu budynki tego typu rzadko posiadają balkony. Zachowaniu ciepła sprzyja ponadto dobrze wykonana wentylacja. Dom to miejsce, w którym żyjemy. Każdy dba o to, by było przytulne, ale i generował jak najniższe koszty.

To jednak zadanie trudne, jeśli nie podejdzie się do tego tematu rozsądnie. Domy energooszczędne to nasza przyszłość. Są przyjazne środowisku (wykorzystują naturalne źródła energii) i dobre dla naszego portfela (zwłaszcza, że ceny energii nieustannie pną się w górę). Ich zaletą jest też niebanalny wygląd.