You are currently viewing Dach tradycyjny – co warto wiedzieć?

Dach tradycyjny – co warto wiedzieć?

Mimo iż obecnie coraz większą popularnością cieszą się dachy płaskie, nadal znajdzie się wiele osób wiernych tradycyjnym, dwuspadowym dachom, które mają swój urok. Są to zresztą konstrukcje solidne oraz wyjątkowo trwałe. Znane nam od wieków, ponieważ w polskiej architekturze to właśnie one budowane były najczęściej i to w każdej części naszego kraju.

przed budową dachu…

dachy tradycyjneObecnie jednak mamy więcej możliwości budowlanych i możemy na różny sposób wykończyć takie dachy tradycyjne. Oczywiście najczęściej wybieranym pokryciem jest czerwona dachówka, jednak oferta producentów pokryć do dachów tradycyjnych jest o wiele szersza i znajdziemy tam wiele różnych kolorów dachówek. Jeżeli chcemy wyróżnić nasz dom spośród innych, może warto więc wybrać jakieś oryginalne rozwiązanie? Może zamiast jednego koloru dachówki zastosować dwie barwy? Będzie to dawało ciekawy efekt wizualny. Więcej możliwości mamy także jeżeli chodzi o detale takiego dachu tradycyjnego. Możemy bowiem postawić na przeszklenia czy na tak zwane wole oka lub lukarny.

dachy tradycyjneWybór jest naprawdę duży. Jeżeli zależy nam na dachu, który naprawdę kojarzy się z tradycją, warto pomyśleć także o elementach dekoracyjnych na dach. Dekoracje dachu – to dla wielu osób wydaje się być czymś dziwnym, jednakże przecież najprostszym elementem ozdobnym jest wiatrowskaz! Sprawi on, że dach naszego domu będzie wyglądał naprawdę klimatycznie. Istnieją także figurki dekoracyjne na dach, jednak mają one mniejszą ilość zwolenników. Jak widać, dach tradycyjny to nie tylko jego konstrukcja, ale także wykończenie. Warto temu poświęcić wiele uwagi, aby cieszyć się domem, który z wyglądu zewnętrznego spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Zamiast dachu dwuspadowego możemy też zdecydować się na dachy wielopołaciowe, które są już mniej tradycyjnym rozwiązaniem, ale też mniej nowoczesnym niż dachy płaskie. Dzięki temu doskonale komponują się z każdym stylem architektonicznym i bez problemu wpasują się w otoczenie. Dobrym wyborem będzie na przykład dach czterospadowy, jak też dach półszczytowy – taki zresztą znamy z krajobrazu Zakopanego i okolic, gdzie obiektów z takimi dachami jest całe mnóstwo. Jak widać, rozwiązań bliskich tradycji jest bardzo wiele.

Sam wybór dachu może nam zabrać sporo czasu, jednakże w efekcie powstanie budynek, który będzie prezentował się naprawdę wyjątkowo. Pamiętajmy, aby wykorzystywać tylko najwyższej jakości materiały do budowy dachu tradycyjnego, w ten sposób będziemy mieć pewność, że przetrwa on naprawdę długie lata bez konieczności naprawy.