You are currently viewing Dlaczego badanie kwasowości gleby jest tak ważne?

Dlaczego badanie kwasowości gleby jest tak ważne?

Jest wiele czynników, które mogą mieć znaczny wpływ na uprawę roślin w danym miejscu. Jednym z bardziej istotnych czynników, jest jednak poziom kwasowości gleby, który to powinien być regularnie badany. Dzięki temu, można ustalić, jakie rośliny uprawne można w danym miejscu uprawiać, a kiedy konieczne jest nawożenie gleby.

Profesjonalne badanie kwasowości gleby

badanie kwasowości glebyWarto pamiętać o tym, że dla miarodajności wyników takich pomiarów bardzo ważne jest, by były one wykonane jedynie przez profesjonalistów. Jest to ważne przede wszystkim biorąc pod uwagę fakt, że mają oni zazwyczaj dostęp do znacznie bardziej zaawansowanego sprzętu pomiarowego, który umożliwia im kompleksowe badanie kwasowości gleby. Ph gleby jest bardzo ważne i może w wielu sytuacjach decydować o tym jak szybko będą rozwijać się rośliny i czy będą podatne na rozwój chorób i ataki pasożytów. Ph jest bardzo istotne biorąc pod uwagę również przyswajalność wszelkiego rodzaju pierwiastków z roztworu glebowego. Zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie poziomy pH mogą być bardzo szkodliwe dla roślin, chociaż należy pamiętać o tym, że istnieją gatunki roślin, które uwielbiają pozornie zbyt kwaśne lub zbyt zasadowe środowisko. Należą do nich na przykład rośliny skalne, albo też wrzosowate. Aby badanie kwasowości gleby było miarodajne, kluczowe jest nie tylko właściwa analiza próbek, ale także pobranie ich w odpowiedni sposób.

glebaKluczowe jest pobranie ich z kilku różnych miejsc danego ogrodu – zazwyczaj na każde 100 m2 ogrodu pobiera się do 4 próbek gleby z głębokości około 20 cm. Na wyniki badania tego typu wbrew pozorom, nie czeka się zbyt długo, a korzyści z jego wykonania mogą być bardzo znaczące. Przede wszystkim można do wyników takich badań dostosować dalsze postępowanie w kontekście nawożenia gleby czy też wyboru roślin, do uprawiania w konkretnym miejscu pola czy też ogrodu. Obecnie na takie badania decyduje się więc coraz większa liczba amatorskich oraz profesjonalnych ogrodników oraz amatorów. Badania te powinny być regularnie powtarzane, co okres około dwóch lat, gdyż różne czynniki, na przykład pogodowe, mogą zmieniać poziom pH gleby.

W obecnym czasie znacznie więcej uwagi poświęca się regularnym badaniom gleby. Jest to ważne w szczególności mając na uwadze powodzenie w uprawie danych gatunków roślin uprawnych. Bardzo ważne jest, by zadanie wykonania takich nadań zlecać profesjonalistom, którzy mają dostęp zazwyczaj do bardziej profesjonalnego oraz dokładnego, sprzętu pomiarowego. Wiedzą ono także jak wykonać takie badanie w taki sposób, aby jego wyniki były jak najbardziej miarodajne. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.cbidgp.pl!