You are currently viewing Dlaczego warto mieć meble z litego drewna?

Dlaczego warto mieć meble z litego drewna?

Pojęcie „lite drewno” powoli zaczyna tracić swoje pierwotne znaczenie. Coraz częściej w ten sposób określa się jakiekolwiek powierzchnie drewniane, które mają widoczne słoje. Jak bardzo odczuwalna jest różnica między meblami dębowymi wykonanymi z drewna klejonego a tymi z drewna litego? Odpowiedź brzmi: ogromna.

Nowoczesne meble z litego drewna

Pomieszczenie z drewnianymi meblamiWiele osób marzy o dębowych meblach. Są one bardzo eleganckie i uniwersalne, dodają także wnętrzom przytulnego uroku. Często jednak wybierana jest tzw. klejonka dębowa. Jest ona produkowana z drewna ciętego na cienkie lamele, które później układa się na sobie warstwami i klei. Tak powstała konstrukcja cechuje się przede wszystkim lekkością – zarówno w dosłownym, jak i przenośnym tego słowa znaczeniu. Meble wykonane z klejonki są znacznie lżejsze i prostsze w transporcie. We wnętrzach natomiast prezentują się bardzo zgrabnie, nie zajmują tyle przestrzeni. Meble z litego drewna dębowego charakteryzują się jednak niesamowitym klimatem. Podczas jego produkcji – w przeciwieństwie do klejonki – zachowane zostają wszelkie słoje oraz defekty, które posiadało ścięte drzewo. Daje to niesamowicie naturalny efekt, który ociepla nawet ściany utrzymane w chłodnych tonacjach oraz kafelki na podłodze. Ciemny kolor drewna dębowego nie przeszkadza zupełnie we wkomponowaniu go w aranżacje, w których dominują jasne barwy.

Kuchnia z meblami drewnianymiSprawdza się zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i tych bardziej tradycyjnych. Meble z litego drewna dębowego są dekoracją same w sobie. Nie wymagają dodatkowych ozdóbek oraz nakryć, pięknie prezentują się bez obrusów, serwetek i innych bibelotów. Drewno lite wymaga także dodatkowej impregnacji. Dzięki niej, meble z niego wykonane są niesamowicie wytrzymałe. Niegroźne im są ani przypadkowe zalania po przewróceniu kubka kawy, ani porysowania dziecięcymi zabawkami. Nawet po upływie wielu lat, meble z litego drewna dębowego wyglądają dokładnie tak, jak w dniu produkcji. Takiego mebla nie zniszczą nawet koty i psy, które często demolują meble. Staranna impregnacja i pokrycie ochronną warstwą sprawia także, że w drewnie litym nie rozwijają się żadne grzyby. Nawet ich najmniejsze szczepy nie przedostaną się pod grubą warstwę warstwę lakieru.

Lite drewno ma swój niepowtarzalny urok. Dzięki zachowaniu swojej prawdziwej tekstury podczas obróbki, wygląda niezwykle naturalnie i przytulnie. Meble wykonane z litego drewna dębowego wystarczają na bardzo długo, dzięki czemu można cieszyć się ich pięknem nawet po upływie wielu lat – są tak wytrzymałe, że nawet ząb czasu się na nich łamie.