You are currently viewing Działanie instalacji fotowoltaicznej

Działanie instalacji fotowoltaicznej

Wysokość rachunków za prąd czasami zatrważa – zwłaszcza jeżeli do gospodarstwa domowego należy kilka osób, które dodatkowo pracują na różne zmiany: wówczas wiele urządzeń jest włączonych przez całą dobę i po prostu “pożera” energię elektryczną.

Jak działają solary?

solaryNiektóre osoby opłacające rachunki uważają, że tak już być musi – i nawet nie szukają alternatywnych rozwiązań, często nie wiedzą bowiem o ich istnieniu. Tymczasem takie rozwiązanie – jak na przykład wykorzystanie źródeł energii odnawialnych do wytwarzania prądu – przynosi wiele korzyści. Atrakcyjną opcją jest pozyskiwanie prądu z energii słonecznej – odbywa się to za pomocą systemów fotowoltaicznych. Aby zapewnić wydajność systemu, warto wybierać wysokiej jakości solary – Szczecin jest miastem, w którym to rozwiązanie jest wykorzystywane coraz częściej. Decydują się na nie zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i firm. Panele fotowoltaiczne możemy spotkać także na dachach urzędów i innych budynków państwowych. Oprócz zalety, jaką są zmniejszone rachunki za prąd, panele fotowoltaiczne posiadają też inne właściwości, które sprawiają, że to rozwiązanie zyskuje coraz większe uznanie. Wymienia się tu między innymi redukcję szkodliwych emisji do środowiska – fotowoltaika to bowiem całkowicie ekologiczny sposób wytwarzania prądu.

solaryOsoby, które po raz pierwszy słyszą o fotowoltaice, mogą zastanawiać się, w jaki sposób działa taki system – producenci paneli fotowoltaicznych wyjaśniają: Ogniwo solarne, wykonane najczęściej z krzemu, jest materiałem półprzewodnikowym. Jedna strona ogniwa napromieniowana jest ujemnie za pomocą fosforu, druga zaś – dodatnio borem. Wówczas w warstwie granicznej tworzy się pole elektryczne, dzięki któremu ładunki elektryczne ze światła zostają uwolnione – powstały potencjał energii przybiera formę napięcia elektrycznego. Ogniwa zamknięte są więc odbiornikiem, który umożliwia przepływ prądu po obwodzie. Choć brzmi to skomplikowanie – jest to rozwiązanie naprawdę skuteczne. Jedno ogniwo solarne wytwarza minimalną ilość energii, dlatego te krzemowe ogniwa łączone są w moduły, zaś moduły te – w generator solarny. Panele fotowoltaiczne są odporne zarówno na działanie czynników atmosferycznych, jak i na uszkodzenia mechaniczne.

Solary mogą produkować prąd na potrzeby konkretnego budynku, ale możliwa jest też ich współpraca z siecią energetyczną. W takiej sytuacji, nadmiar energii, która nie została wykorzystana, jest oddawany do sieci – oczywiście odpłatnie, na podstawie umowy zawartej z zakładem energetycznym.