You are currently viewing Efekty sztukaterii na ścianie i suficie

Efekty sztukaterii na ścianie i suficie

Sztukateria to nie tylko ozdoba wnętrza, ale także element wykorzystywany w tworzeniu iluzji przestrzennych i dzieleniu pomieszczenia na części. Odpowiednie wykorzystanie różnych rodzajów sztukaterii pozwoli na uzyskanie różnych efektów i wprowadzenie bez większego trudu zmian w architekturze i aranżacji pokoju.

  • Cokoły przy podłodze nadają pomieszczeniu stabilności. Sprawdzą się, gdy zależy nam na nadaniu pomieszczeniu solidniejszego, nieco bardziej podniosłego charakteru.
  • Pilastry, czyli płaskie kolumny, a także gzymsy pozwolą optycznie podzielić pokój na części, nadadzą mu głębi. Można je wykorzystać do stworzenia iluzji wnęki, szczególnie jeśli przestrzeń między ozdobami zostanie pomalowana inną farbą lub wyłożona tapetą.
  • Gzymsy i listwy pod sufitem będą stanowiły jego wykończenie, jak rama obrazu. Od ich koloru i masywności zależy, czy nadadzą pomieszczeniu lekkości, czy może je obniżą i przytłoczą. Podświetlenie wysoko umiejscowionych gzymsów pomoże podwyższyć pomieszczenie.
  • Poziome linie sztukaterii obniżą pokój, pionowe – podwyższą go. Liczy się tu także wielkość i masywność ozdób. Do niedużych, niskich pomieszczeń znacznie bardziej pasują wąskie, smukłe pilastry niż szerokie, bogato zdobione kolumny.
  • Dzięki sztukaterii możliwe jest zamaskowanie nierówności ścian. Podział przestrzeni sprawi, że będzie postrzegana jako kolekcja fragmentów, dlatego nierówności na całej powierzchni nie będą się rzucały w oczy.
  • Sztukateria stanowi eleganckie wykończenie drzwi i okien, pięknie podkreśla też wnęki.

 

listwy podsufitowe

listwy przypodłogowe, sztukateria przy oknach