You are currently viewing Ekologiczne rozwiązania w budownictwie – moduły fotowoltaiczne

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie – moduły fotowoltaiczne

Promienie słoneczne są odnawialnym źródłem energii, które jest niezastąpione, jeśli chodzi o ekologiczne rozwiązania w budownictwie. Promienie te mogą być wykorzystywane w dwojaki sposób.

Panele fotowoltaiczne  i ich cechy

panele fotowoltaicznePo pierwsze, istnieje możliwość przetworzenia ich na energię cieplną, do czego niezbędne są kolektory słoneczne. Po drugie, dzięki konwersji fotowoltaicznej można przetworzyć energię słoneczną na energię elektryczną. Wykorzystywane podczas tego procesu panele fotowoltaiczne Lublin skonstruowane są w taki sposób, by całą swoją powierzchnią absorbować jak najwięcej promieniowania elektromagnetycznego. W jaki sposób to się odbywa? Po raz pierwszy efekt fotowoltaiczny zaobserwowano w drugiej połowie XIX wieku, podczas badań przewodnictwa prętów selenu – okazało się, że pod wpływem światła w selenie z platynowymi elektrodami, wytwarzany był prąd. Już kilkadziesiąt lat później, zamiast selenu zaczęto wykorzystywać monokrystaliczny krzem, który odznaczał się 6% sprawnością konwersji, a wraz z optymalizacją dochodzono do nawet 16%. Rozwój nauki sprawił, że w procesie fotowoltaiki zaczęto wykorzystywać polikrystaliczny krzem, który odznaczał się o wiele większą wydajnością, ponadto koszt wytwarzania paneli fotowoltaicznych stał się niższy.

panele fotowoltaiczneDzisiaj wykorzystuje się najczęściej cienkowarstwowe ogniwa, w których – pod wpływem światła słonecznego – powstaje napięcie. Choć jeszcze w 2000 roku produkcja modułów fotowoltaicznych na świecie była naprawdę skromna, już 10 lat później na rynku wzrosło zapotrzebowanie na tego typu urządzenia. Aż 75% paneli wykorzystywanych jest w krajach europejskich. W Polsce wciąż panele fotowoltaiczne nie są tak popularne, jak w innych krajach, jednak powoli się to zmienia, z tego względu, że rozwiązania ekologiczne są coraz bardziej promowane – zwraca się uwagę na ochronę środowiska, a dzięki panelom fotowoltaicznych można ograniczyć produkcję prądu w elektrowniach węglowych, które mają największy wpływ na wytwarzanie gazów cieplarnianych do atmosfery. Decydując się na panele fotowoltaiczne instalowane na dachu swojego domu, możemy w niewielkim stopniu ograniczyć zanieczyszczenie środowiska.

Choć wydaje się, że pojedyncza instalacja nic nie zmieni, jeśli coraz więcej osób będzie decydowało się na takie rozwiązanie, wówczas na pewno stan naszego środowiska poprawi się, ze względu na coraz mniejszą emisję toksycznych gazów. Warto pamiętać, że zarówno Unia Europejska, jak i poszczególne urzędy wojewódzkie w Polsce, proponują dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych, zarówno dla osób prywatnych, jak i dla przedsiębiorstw.