You are currently viewing Hortensja – o kwitnącej królowej ogrodu

Hortensja – o kwitnącej królowej ogrodu

Niemal każdy człowiek dobrze czuje się w otoczeniu kwiatów. Warto więc zadbać o ogród, by przez sezon letni cieszyć się pięknie kwitnącymi krzewami. Jednym z krzewów najchętniej wybieranym do ogrodów jest hortensja. Można komponować ja z innymi roślinami. Doskonale sprawdza na rabatach. Istnieje kilka rodzajów hortensji, które posiadają też różne odmiany.

Co to w ogóle za roślina ogrodowa?

kwiatyHortensja to roślina, której wiele gatunków uprawionych jest jako ozdobne. Rozmnaża się przez sadzonki pędowe. Dobry producent hortensji w ofercie posiada wiele odmian tych roślin. W Polsce do najpopularniejszych gatunków można zaliczyć hortensje: ogrodową, bukietową i pnącą. Kwiaty hortensji ogrodowej rozwijają się na pędach ubiegłorocznych. Konieczne jest przycinanie przekwitniętych kwiatostanów. Wymaga próchniczej, wilgotnej gleby i półcienia. Można hodować ja też w donicy. Zimą i wczesną wiosną należy ja przykrywać, by zabezpieczyć roślinę przed niskimi temperaturami. W przypadku tej odmiany kwiatostany mogą przyjmować różne kształty: kuliste, dyskowe, półokrągłe. Występują też w wielu kolorach. Wartą odnotowania cechą jest możliwość zmiany barwy pod wpływem odczynu gleby. To cecha występuje jedynie u hortensji różowych i czerwonych – białe pozostają bez zmian. Kwitnienie przypada na początek czerwca.

pąk hortensjiHortensja bukietowa tworzy kwiaty na pędach tegorocznych. Pojawiają się pod koniec lata. Podobnie do hortensji ogrodowej, wymaga wilgotnej i żyznej gleby. Jest jednak bardziej odporna na niskie temperatury i nie trzeba okrywać jej w przypadku mrozów. Chyba że temperatura spada naprawdę nisko, wtedy warto ochronić ja ziemią. W upały należy pamiętać o podlewaniu roślin. Wygląd krzewu charakteryzują stożkowate, obfite kwiatostany, które składają się z małych kwiatów płodnych i większych – płonnych oraz zielone liście o jajowatym kształcie. Idealną ozdobą altan, czy pergoli jest hortensja pnąca. Jest to pnącze, które może efektownie oplatać mury i drzewa. Jej walorem są piękne, błyszczące liście o zielonej barwie. Kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu. Widoczne są wtedy duże, białe kwiatostany. Może osiągać duże rozmiary. Najlepiej sprawdza się w miejscach zacienionych i pół cienistych. W okresie upałów trzeb ją podleć. Nie jest konieczne chronienie jej przed zimnem.

Hortensja jest rośliną, której zasadzenie warto rozważyć przy planowaniu ogrodu. Niezależnie od wyboru, każdy z rodzajów będzie stanowił piękną ozdobę skwerku. W zależności od potrzeb i możliwości można wybrać odpowiednią odmianę, która będzie ciszyła oko. Właściwa pielęgnacja rośliny pozwoli zachować ja w zdrowiu na wiele sezonów.