You are currently viewing Instalacje elektryczne – ważne informacje

Instalacje elektryczne – ważne informacje

Nikt nie potrafi sobie wyobrazić obecnie życia bez energii elektrycznej. Dzięki niej mamy nie tylko takie udogodnienia jak Internet, telewizja, czy zmywarka, ale przede wszystkim oświetlenie, czy ogrzewanie. Prądem zasilane są pompy ciepła, kuchenki, lampy i wiele innych urządzeń. Bez energii elektrycznej ludzie byliby skazani na palenie świeczek, czy lamp naftowych, a żaden kominek, czy pompa nie mogłyby być tak ustawione, by grzały cały czas.

Nowoczesna instalacja elektryczna

instalacje elektryczneZdecydowanie energia elektryczna znacząco zmieniła życie ludzi. Stało się ono łatwiejsze i bardziej komfortowe. Wiele osób jednak nie wie nic na temat samych instalacji elektrycznych, dzięki którym można się cieszyć wynalazkami techniki. Jak wyglądają bezpieczne instalacje elektryczne w Krakowie czy Warszawie? Co obejmuje taka instalacja? Jak się ją tworzy? Instalacja elektryczna w domu obejmuje takie rzeczy jak gniazdka, instalację oświetleniową, czy wszystkie urządzenia podłączone na stałe do prądu, np. kuchenka, zmywarka, czy pompa ciepła. W związku z tym, że instalacja musi ,,udźwignąć” częste użytkowanie i pobierać dużo energii to tworzy się instalacje mocne, solidne, w których ryzyko spięcia spowodowanego podłączeniem do prądu zbyt dużej ilości urządzeń jest niewielkie. Obecnie instalacje pierwszej generacji (zawodne) zastępuje się instalacjami drugiej generacji (najpopularniejsze), czy nawet trzeciej generacji (instalacje w domach inteligentnych). W nowoczesnych domach elektronicznie może być sterowane niemal wszystko.

instalacje elektrycznePrzez wi-fi można zaprogramować grzanie kaloryferów, podnosić rolety, czy włączyć klimatyzację. Dlatego też taka instalacja wymaga rozłożenia kabli w standardzie KNX (umożliwia ,,komunikację” między różnymi urządzeniami w domu) oraz zastosowania dodatkowego kabla magistralnego. Jaka powinna być instalacja elektryczna? Na pewno bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nie może dochodzić do spięć, ani spadków energii. To nie tylko mogłoby doprowadzić do zniszczenia sprzętów podłączonych do prądu, ale w skrajnych przypadkach mogło by dojść do zapalenia się kabli. W związku z dbałością o komfort domowników instalacja powinna zawierać wiele gniazdek.

Dobry elektryk z pewnością nie będzie miał problemu z prawidłowym wykonaniem nawet najbardziej skomplikowanej instalacji elektrycznej trzeciej generacji. Instalację planuje się na etapie budowy, wtedy też rozkłada się kable ,,w ścianie”, tak by nie były widoczne. Elektryk pomoże także w podłączeniu sprzętów, takich jak zmywarka, czy kuchenka indukcyjna, jak również pomoże w razie awarii instalacji.