Jak pielęgnować rośliny podczas wiosny?

Każda roślina wymaga szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza na przełomie skrajnych pór roku – czyli na przedwiośniu oraz przedzimiu. Nadchodząca duża zmiana temperatur może być szokiem dla delikatnych roślin, dlatego należy je do tego odpowiednio przygotować.

podstawowa wiosenna pielęgnacja

wiosenna pielęgnacja ogrodówSpecjalnych zabiegów na wiosnę wymagają na przykład wrzosy – przede wszystkim o tej porze roku należy je przyciąć, mimo że kwitnąć będą dopiero jesienią. Ponadto na glebie powinniśmy rozsypać korę sosnową, dzięki którym podłoże zostanie zakwaszone, co stworzy pozytywne warunki dla rozwoju tych roślin. Z kolei nie należy przesadzać z podlewaniem – wiosną i latem należy robić to sporadycznie, gdyż w tych porach roku rośliny tego nie potrzebują. Natomiast jeśli chodzi o cięcie, nie tylko wrzosy muszą być poddawane temu zabiegowi, ale także inne – taki zabieg często przyspiesza u nich wypuszczanie nowych pędów. U niektórych roślin taka zdolność jest ograniczona, dlatego wówczas cięcie jest niepotrzebne – mowa tu między innymi o azalii, klonie palmowy, magnolii czy różaneczniku. Przy pozostałych krzewach warto zwracać uwagę na to, czy roślina nie choruje – wszystkie chore lub słabe pędy należy jak najszybciej wyciąć, anie niepotrzebnie nie osłabiać rośliny. Wiosenna pielęgnacja ogrodów w Warszawie rozpoczyna się już w momencie, kiedy dni stają się cieplejsze – często jest to już koniec lutego lub początek marca.

wiosenna pielęgnacja ogrodówObecnie temperatury nas zaskakują i nawet w kwietniu czy maju czujemy się jak jesienią: to także należy wziąć pod uwagę przy pielęgnacji roślin i na przykład nie można zbyt wcześnie odkrywać roślin z kopczyka, który chronił je przed mrozami. Mogą przemarznąć i cała nasza praca pójdzie wówczas na marne. Jakie narzędzia przydadzą się nam podczas wiosennej pielęgnacji? Przede wszystkim będą to sekatory – warto zaopatrzyć się w te jedno- oraz dwuostrzowe. Pierwsze przydadzą się przy pędach suchych oraz tych, które posiadają niewielką średnice, drugie zaś – przy pędach grubszych niż 20 mm. Jeżeli w naszym ogrodzie mamy też drzewka owocowe – pamiętajmy o nożycach do gałęzi. W narzędziowni ogrodnika nie powinno zabraknąć też specjalnych nożyc do żywopłotów czy piły. Oczywiście to nie jedyne narzędzia – podstawę stanowią przede wszystkim grabie, wertykulatory oraz aeratory, które pozwolą nam zadbać o glebę na całej działce.

Dobrze ją napowietrzą i sprawią, że do najgłębszych warstw dojdą ważne składniki odżywcze. Wiosenna pielęgnacja będzie wymagała od nas sporo wysiłku, jednak na pewno to się opłaci i już późną wiosną i latem będziemy mogli cieszyć się pięknym ogrodem, pełnym kwitnących roślin.