You are currently viewing Jak pracuje dobry architekt wnętrz?

Jak pracuje dobry architekt wnętrz?

W mieszkaniu spędzamy dużą część swojego wolnego czasu – to tam odpoczywamy, uczymy się, czytamy, rozmawiamy z rodziną, gotujemy. To miejsce zarówno dla relaksu, jak i pracy, dlatego tak ważny jest jego wygląd: aranżacja powinna być przyjemna dla oka, aby przebywanie w każdym z pomieszczeń wiązało się z pozytywnymi emocjami.

Zadania architekta wnętrz

architekt wnętrz Poczucie smaku architektów wnętrz sprawia, że nawet pomieszczenie, które wcześniej wydawało się całkowicie bezpłciowe, może zyskać “to coś”. Pomysłowy architekt wnętrz w Gdańsku zawsze tworzy kilka propozycji dla swoich klientów, które pozwalają na wybranie najlepszego projektu mieszkania. Oczywiście nie działa on w ciemno – pierwszym krokiem jest zawsze konsultacja z klientem, która pozwala określić, jakie są jego oczekiwania: w ten sposób zawężamy poszukiwania najlepszego stylu aranżacji. Jeżeli klient lubi prostotę – możemy obracać się wokół minimalizmu, wokół stylu skandynawskiego czy industrialnego. Architekt zazwyczaj jednak wybiera tylko kilka elementów danego stylu, aby całość odznaczała się lekkością – jeżeli będziemy chcieli “za bardzo” wykorzystać dany styl, wówczas możemy przesadzić i przytłoczyć wnętrze. Każdy kreator wnętrz ma jednak to wyczucie, które sprawia, że w projekcie nie ma uczucia przesytu, ani też niedosytu.

architekt wnętrz Projekty wykonywane są indywidualnie – do tego potrzebna jest inwentaryzacja mieszkania, która jest kolejnym krokiem w pracy architekta wnętrz. Dzięki inwentaryzacji projektant poznaje układ mieszkania i dokładne wymiary każdego pomieszczenia, każdej ściany, wnęki drzwiowej czy otworów okiennych. Przeprowadzenie wymiarowania umożliwia wykonanie projektu funkcjonalnego, włącznie z wizualizacją 3D. Dzięki temu jeszcze przed przystąpieniem do prac remontowych, możemy zobaczyć, jaki efekt zostanie uzyskany – to moment, który pozwala jeszcze na wprowadzanie poprawek czy zmian. Jeżeli chcemy, aby architekt wnętrz przygotował nam mieszkanie pod klucz, wówczas do jego zadań należy także wykonanie kosztorysu, w którym uwzględnia ilości materiałów budowlanych i wykończeniowych i ich cenę, koszt mebli, proponowanego sprzętu AGD, RTV, a także armatury łazienkowej i kuchennej, jak i dekoracji oraz oświetlenia. Właścicielowi mieszkania z pewnością zależy też na tym, aby prace wykończeniowe były przeprowadzone szybko i sprawnie – w związku z tym dobry architekt wnętrz powinien też potrafić przygotować efektywny harmonogram prac, dzięki któremu nie będzie żadnych przestojów w działaniach.

Projektant wnętrz może zająć się także koordynacją prac związanych z zamówieniami i transportem materiałów, mebli czy dodatków. Jeżeli chcemy mieć pewność, że aranżacja zostanie przeprowadzona zgodnie z projektem, powinniśmy pomyśleć też o powierzeniu architektowi wnętrz nadzoru autorskiego.