You are currently viewing Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji?

Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji?

W okresie letnim wysokie temperatury nikomu nie służą. Obniżają naszą koncentrację, sprawiają, że czujemy się niekomfortowo, są też szkodliwe dla osób, których termoregulacja nie działa prawidłowo, szczególnie dla dzieci, osób starszych, ale też osób z nadciśnieniem.

Klimatyzacja może być bezpieczna

klimatyzacjaDlatego też coraz powszechniej stosuje się rozwiązania, które pozwalają skutecznie obniżać temperatury – klimatyzatory. Stanowią one ogromne udogodnienie, jeśli korzysta się z nich prawidłowo, w rozsądny sposób, co nierzadko niestety bywa problemem. Klimatyzacja pozwala mocno obniżyć temperaturę, nawet o kilkanaście stopni w stosunku do tej panującej na zewnątrz samochodu czy budynku, jednak najzdrowsze dla nas jest obniżenie jej o około sześć stopni. Większa zmiana, szczególnie jeśli często wysiada się z samochodu bądź opuszcza klimatyzowane pomieszczenie, może być bardzo szkodliwa dla zdrowia, ponieważ organizm źle reaguje na gwałtowne zmiany temperatury. Najlepiej więc sterować temperaturą rozsądnie i pozwalać sobie na obniżenie temperatury do komfortowej tylko w przypadku, gdy spędzamy w klimatyzowanym miejscu kilka godzin. Przed jego opuszczeniem warto dać sobie kilka minut na stopniowe przyzwyczajenie się do wyższej temperatury, na przykład parkując w cieniu i uchylając drzwi, albo wyłączając klimatyzację na krótko przed zatrzymaniem się.

klimatyzacjaKolejną ważną kwestią, często zaniedbywaną, jest regularne czyszczenie i serwis klimatyzacji. Ze względu na sporą wilgotność – klimatyzacja nie tylko obniża temperaturę, ale też dba o dobry poziom wilgotności powietrza – łatwo jest o zagrzybienie instalacji. Nowoczesna klimatyzacja zakładana w Częstochowie oraz innych miejscowościach różni się od tej sprzed choćby dziesięciu lat zastosowaniem dobrych, antybakteryjnych materiałów, które powstrzymują w znacznym stopniu rozwój grzybów, jeśli jednak użytkownicy nie będą dbać o klimatyzator, to niewiele to da. Dlatego należy do tematu podchodzić rozsądnie i pilnować terminów na czyszczenie, odgrzybianie i inne prace serwisowe, które powinny być wykonywane regularnie i zgodnie z zapotrzebowaniem na takie usługi. Odpowiednio stosowana i zadbana klimatyzacja to ogromne udogodnienie, szczególnie w upalne, wilgotne i duszne dni. Jest zalecana zwłaszcza dla dzieci i osób starszych, jednak z jej zalet skorzysta każdy.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że trzeba obchodzić się z nią we właściwy sposób, przede wszystkim nie przesadzając ze zmianami temperatur, które nie są dla nas zdrowe. Jeśli zachowamy rozsądek, klimatyzacja będzie świetnym wyborem.