You are currently viewing Jak stworzyć dobry projekt domu?

Jak stworzyć dobry projekt domu?

Piękny, nowoczesny, atrakcyjny dom to marzenie każdego. Własne cztery kąty zapewniają pełen komfort, bezpieczeństwo, prywatność, a także ciszę i spokój. Jednak stworzenie idealnego domu, nie jest łatwe. Często projekty nie spełniają naszych oczekiwań, a ich adaptacja niewiele zmienia, tak samo jak powiększenie pomieszczeń, czy ustawienie budynku w drugą stronę na działce.

Własny dom – marzenie wielu z nas

piękny domW takim wypadku warto zgłosić się do profesjonalnego projektanta, który wykona dla nas atrakcyjny projekt domu w Opolu. Jak wygląda projekt idealny? Na pewno ma właściwą powierzchnię. Wiadomo – im większa rodzina tym dom powinien być większy, tak samo jak liczba pomieszczeń. Jednak może być tak, że dwie osoby pracują w domu i potrzebują przestrzeni pracowniczej. Niektórzy prowadzą w domu firmę i muszą mieć przestrzeń do przechowywania towarów, czy prowadzenia korepetycji. Także hobbyści np. malarze mogą jeden pokój przeznaczyć na pracownię, tak by nie trzymać obrazów w sypialni czy salonie. Druga kwestia to styl domu. Większe znaczenie mają oczywiście wnętrza, ale i sama bryła może być bardziej klasyczna, rustykalna, czy nowoczesna. Ważny jest sam projekt jak i używane materiały np. drewno, metal, czy spieki kwarcowe. Modne są domy a’la stodoła, jak również domy z drewna przypominające góralskie chatki.

dom - projekt przez architektaKażdy klient znajdzie zatem coś dla siebie. Trzecia rzecz to wkomponowanie domu w otaczający teren. Jeśli mieszkamy w lesie, nad jeziorem, czy podobnym terenie to warto postawić na domy z bali. Z kolei jeśli mamy działkę na osiedlu willowym, to lepiej jest wybrać projekt większego, bardziej luksusowego domu, tak by nie odstawał on od reszty. Warto brać pod uwagę także liczbę pięter, balkonów, wykuszy, czy tarasów. Im bardziej skomplikowana bryła budynku, tym droższe będzie jego wykonanie, szczególnie jeśli dach będzie miał kilka spadów. Jeśli decydujemy się na balkon, to trzeba od razu doliczyć koszty zakupu balustrady, wykończenia go, czy wykonania solidnej hydroizolacji. Z kolei piętrowe budynki stawia się dłużej niż te parterowe, bo trzeba czekać na zawiązanie się betonu, zbrojenia i tak dalej. Poza tym przy piętrowych budynkach niezbędne są schody – zarówno te łamane o betonowej podstawie jak i drewniane lub metalowe wolnostojące będą dodatkowym kosztem.

Podsumowując, idealny projekt domu musi zakładać odpowiednią powierzchnię, styl, dopasowanie budynku do otoczenia, czy opcjonalną budowę tarasów, czy schodów. Warto poświęcić więcej czasu na wykonanie projektu, tak by potem nie martwić się rozbudową czy remontem domu.