You are currently viewing Jak wykonać taras na podkładach?

Jak wykonać taras na podkładach?

W obecnych domach taras jest traktowany, jako dodatkowe pomieszczenie, często jest to przedłużenie salony czy pokoju dziennego. Tarasy mogą być wykonane w różnych technologiach. Jedną z nich jest taras z płyt na specjalnych podkładach.

Płyty tarasowe z wentylacją

płyty tarasowe na podkładkachTaki taras nazywany jest wentylowanym, ze względu, że pomiędzy gruntem a tarasem jest wolna przestrzeń. Budowę takiego tarasu należy rozpocząć od przygotowania terenu, gdzie ma znaleźć się taras. Może to być wylewka betonowa, jednak w przypadku tej technologii można utwardzić teren. Jeśli taras ma być wykonany z płyt, to kolejnym etapem prac będzie umieszczenie podkładów. Takie podkłady mogą być regulowane, jak i nie. Jeśli teren jest wyrównany wystarczą wsporniki nieregulowany. Jednak, jeśli teren nie jest równy to warto wybrać podkłady regulowane. Dzięki temu można bez problemu wyregulować wysokość takiego wspornika, tak aby później kładzione płyty były w jednym poziomie. Wsporniki posiadają stópki, które są wzmacniane dzięki temu są stabilne, a do tego bardzo wytrzymałe. Podkłady umieszcza się w takich samych odstępach od siebie.

płyty tarasowe na podkładkachOdległość jest zależna od wymiarów płytek. Po rozmieszczeniu jak i przymocowaniu do podłoża wsporników można zabrać się za montaż płytek na podkładach. Nie potrzebne są żadne narzędzie, gdyż jest to konstrukcja samonośna. Płytkę umieszcza się tak, aby każdy jej narożnik opierał się na wspornikach. Czasem również stosuje się dodatkowy podkład, który znajduje się na środku płytki. Wpływa to na bezpieczeństwo, szczególnie jeśli płyta jest dużych rozmiarów. Aby płyty znajdowały się od siebie w takiej samej odległości, pomocne w montażu będą specjalistyczne odstępniki dystansowe. Szczeliny między płytkami są ważne, to właśnie pomiędzy nimi będzie odprowadzana woda opadowo. Dzięki temu nie będzie ona zalegała na trasie i będą powstawały kałuże. Nowoczesne płyty tarasowe na podkładkach montuje się bardzo szybko i sprawnie i dlatego właśnie coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie w swoim domu. Jeśli chodzi o taras wykonany z drewna, to montaż wygląda bardzo podobnie. Po przygotowaniu terenu zamiast podkładów – wsporników wykonywane są legary. Są to podłużne belki do których będzie mocowało się deski drewna czy deski kompozytowe. W tym przypadku często do montażu wykorzystywane są gwoździe, śruby czy nity, po to, aby deska dobrze trzymała się legaru.

Ostępy między legarami są zależne od długości desek, z których będzie wykonany taras. Montaż tarasów w tej technologii jest łatwy. Dlatego wiele osób wykonując tego typu taras nie decyduje się na wzywanie fachowców, a robi to samemu.