You are currently viewing Jak zaprojektować piękny i funkcjonalny taras czyli balustrady nierdzewne

Jak zaprojektować piękny i funkcjonalny taras czyli balustrady nierdzewne

Tarasy są poniekąd wizytówką właścicieli domów, to zwykle na nich podejmuje latem gościu, urządzamy obiady czy też wypoczywamy, dlatego ważne jest by już na etapie projektowania i budowy uwzględnić wszystkie te wymagania, którym przestrzeń tarasowa w trakcie użytkowania musi sprostać.

Balustrady nierdzewne i nowoczesne domy

balustrady nierdzewne Pierwszą i jedną z najistotniejszych kwestii jest odpowiednie zadaszenie tarasu. W odróżnieniu od balkonu taras musi być zadaszony by można było z niego korzystać przez większą część roku, jednak sam rodzaj zadaszenia zależny jest od stylistyki całego domu jak i wymagań samych użytkowników. Popularnym rozwiązaniem, jest przedłużanie dachu domu nad taras tworząc tym samym spójną aranżacje. Jednak rozwiązanie to jest dostępne tylko w przypadku nowej budowy, jeżeli natomiast taras jest dobudowywany, wprowadzanie takiego rozwiązania może okazać się niemożliwe lub też być zbyt kosztowne. W takim wypadku ciekawym rozwiązaniem mogą być daszki szklane, które to zabezpieczą taras przed deszczem i listowiem nie wpływając przy tym zbytnio na walory wizualne. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że tego typu daszki nie zmniejszają ilości światła ocierającego do tarasu. Poza kwestią zadaszenia istotna jest także kwestia odpowiedniej posadzki. Zwykle na tarasach wykorzystuje się drewno, które to jest względnie łatwe w utrzymaniu i ciekawie się prezentuje.

balustrady nierdzewne Dodatkowo drewniana posadzka bobrze komponuje się z przestrzenią ogrodową, która to zwykle łączy się z tarasem. Niemniej drewno choć jest materiałem dość trwałym wymaga regularnej konserwacji, co nie każdemu musi odpowiadać, dlatego równie dobrze na tarasie sprawdzą się płytki utrzymane w kolorach zmieni. Taka kolorystyka nie będzie się zbytnio odznaczać, a dodatkową zaletą tego rozwiązania będzie łatwość utrzymania tarasu w czystości. Ostatnim elementem o którym należy pamiętać przy budowie tarasu są balustrady. Jeżeli podłoga jest drewniana to analogicznie i balustrady takie będą, w przypadku bardziej nowoczesnych domów można pozwolić sobie na balustrady nierdzewne w niskich cenach z Warszawy czy szklane w zależności od stylistyki obiektu. Mówiąc już o stylistyce tarasu to przy jego projektowaniu należy uwzględnić ogólną panoramę najbliższej okolicy. Klasyczne tarasy pasują zwykle do domów położonych poza miastem, czy też w mniejszych miejscowościach, te bardziej nowoczesne zwykle pojawiają się w okolicach większych miast (Bydgoszcz, Kraków, Warszawa).

Niemniej to w jaki sposób zaprojektujemy taras jest sprawa indywidualną, warto jednak przede wszystkim decydować się na rozwiązania, które wpłyną pozytywnie na funkcjonalność tarasu, a indywidualnego charakteru i wyglądu można mu dodać za pomocą dodatków takich jak ciekawego meble tarasowe, donice z kwiatami czy dekoracje.