You are currently viewing Jaka ozdoba sprawdzi się w drewnie?

Jaka ozdoba sprawdzi się w drewnie?

Istnieje wiele sposobów na to, by w modny i oryginalny sposób ozdobić swoją drewnianą podłogę lub meble. Do najpopularniejszych metod zdobienia parkietów lub ścian wykonanych z drewna należą rozety i intarsje. Wywodzą się one z dawnego stylu pałacowego przed wieloma wiekami, kiedy to wykonywane były na zamówienie polskiej arystokracji. W dzisiejszych czasach z powodzeniem można zamówić je do własnego domu, a tym samym nadać mu niepowtarzalnego uroku.

Elegancka intarsja w drewnie

intarsja w drewnieIstnieje także możliwość wykonania indywidualnych projektów zdobień na zamówienie. Obecnie wraca moda na intarsjowane meble i podłogi drewniane, które przypominać mają o dawnych pałacowych wnętrzach. Stanowią one swoisty synonim luksusu, a ponadto są uniwersalnym elementem dekoracji każdego domu, mieszkania, sali balowej lub pomieszczenia biurowego. Bez względu na to, czy wnętrze ma posiadać współczesny czy zabytkowy charakter, ozdobna intarsja w drewnie będzie doskonałym sposobem na to, by nadać wnętrzu eleganckiego charakteru. Do tworzenia drewnianych zdobień stosuje się wiele rodzajów drewna pochodzących z różnych stref klimatycznych. Połączenie ich w całość daje niezwykłe rezultaty, a mnogość odcieni sprawia, że wzór przypomina obraz lub zdjęcie. Istnieje możliwość złożenia zamówienia na indywidualny projekt, który podkreśli charakter wnętrza. Dobrym pomysłem na ozdobienie salonu jest zastosowanie mozaiki rozetowej.

intarsja w drewnieW urzędach sprawdzi się intarsja odzwierciedlającą np. herb miasta. Jeśli chodzi o lokale gastronomiczne, to idealnym rozwiązaniem jest zamówienie wzoru przedstawiającego elementy kuchenne, potrawę lub logo z nazwą restauracji. Ilustracje w drewnie wykonywane są metodą kolażu-mozaiki, dzięki czemu do złudzenia przypominają prawdziwe obrazy i z powodzeniem mogą je także zastąpić. Tego typu dekoracja z całą pewnością zaoszczędzi miejsca w całym salonie lub gabinecie. Modne rozety lub innego typu intarsje zastosować można również na meblach, np. na komodzie, toaletce, regale lub szafie. Drewno do wykonania ozdobnych rozet lub bordiury nie jest barwione. Efekt cieniowania uzyskiwany jest dzięki różnym odcieniom gatunków drewna. W ten sposób ozdobić można każdego typu posadzkę – niezależnie od ogólnej tendencji stylistycznej panującej w pomieszczeniu.

Wnętrza z tego typu zdobieniem mogą przypominać renesansowe pałace lub wręcz przeciwnie – stosowane są także w ultranowoczesnych salach bankietowych. Coraz większą popularnością w ostatnich latach cieszą się także zamówienia na rozety w dawnym stylu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zamówić sobie do mieszkania podłogę z rodzinnym zdjęciem lub herbem w formie unikatowego zdobienia.