You are currently viewing Jaki materiał na sztukaterię? Klasyka czy nowoczesność?

Jaki materiał na sztukaterię? Klasyka czy nowoczesność?

Tradycyjnym materiałem na sztukaterie, wykorzystywanym w czasach barokowych, był stiuk – powstały ze zmieszania piasku marmurowego, gipsu i wapnia, obecnie jego rolę przejął gips. Sztukaterie z tych materiałów z powodzeniem zastępują kamienne rzeźby, wyglądają elegancko i klasycznie. Wykonuje się je w formach tworzonych ręcznie przez mistrzów rzemiosła, ale mogą powstawać także na indywidualne zamówienie. Malowane na dowolny kolor bez trudu stapiają się ze ścianą.

Najpopularniejszym obecnie materiałem na sztukaterie, szczególnie na listwy i plafony, jest styropian, powszechnie dostępny i tani. Jest ceniony jako lekki materiał, nie zmieniający swoich właściwości w czasie użytkowania. Łatwo go dociąć i dopasować do wymaganych wymiarów. Sztukateria styropianowa ma miękkie, zaokrąglone krawędzie, którym brakuje wyraźnych granic.

Następny materiał to polistyren ekstrudowany (XPS). Sztukateria z niego wykonana jest trwalsza niż styropianowa oraz posiada wyraźniejsze krawędzie.

Poliuretan pozwala na dobre odtworzenie detali. Sztukateria jest elastyczna, łatwa w dopasowaniu do krawędzi ścian, nawet tych nie do końca równych.

Ciekawym rozwiązaniem na elewacje jest kamień lany, powstający ze zmieszania zmielonej skały i żywicy akrylowej – zastępuje on nie tylko beton, ale także styropian. Jest trwały, wygląda naturalnie i nie wymaga powtórnego malowania po latach. Konieczne może być jedynie umycie go, ale nawet to wykonuje się rzadko.

gipsowy plafon