You are currently viewing Jaki wybrać parapet do naszego nowego domu?

Jaki wybrać parapet do naszego nowego domu?

Parapety są to elementy wykończenia wnętrz, które łączą ścianę z oknem. Główną funkcja parapetów jest zapobieganie powstawania mostków cieplnych. Jednak jako, że parapet jest elementem wystroju wnętrz musi także dobrze wyglądać.

parapety

to na jaki parapet się zdecydujemy zależy przede wszystkim od miejsca, gdzie będzie się on znajdował, czy to w łazience, kuchni, czy w salonie. Parapety mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak:

  • drewno,
  • kamień,
  • kamień syntetyczny,
  • płytki ceramiczne,
  • tworzywo sztuczne (PCV, akryl, laminat)

Parapety drewniane są najczęściej wykonane z grubych oraz szerokich desek. Jednak większośćparapety parapetów drewnianych obecnie jest wykonywanych ze sklejki. W tym przypadku taki parapet jest bardziej odporny na zmiany temperatury, czy wilgoć. Parapety kamienne mogą być wykonane z różnych skał. Najpopularniejsze to granit oraz marmur. Kamienne parapety charakteryzują się trwałością oraz wytrzymałością. Najbardziej odporne na wilgoć, jak i zabrudzenia są parapety granitowe. Parapety wykonywane z marmury powinny być impregnowane. Kamień syntetyczny, jest to mieszanka minerałów z barwnikiem oraz żywicami. W porównaniu z kamiennymi parapetami są one lżejsze. Poza tym są odporne na działanie wody, czy na uderzenia. Płytki ceramiczne są łatwe do założenia, poza tym są odporne na wilgoć, najczęściej są stosowane w łazienkach. Bardzo często parapety są wykonane z tworzyw sztucznych. Ten rodzaj parapetu przede wszystkim charakteryzuje się niską cena. Poza tym podobnie jak inne parapety jest odporny an wilgoć oraz zmienne temperatury.