You are currently viewing Jakie drewno wykorzystuje się do budowy sauny?

Jakie drewno wykorzystuje się do budowy sauny?

Aby korzystanie z przydomowej sauny było jednocześnie wygodne, oraz bezpieczne, należy do tego celu użyć odpowiedniej jakości drewna. Warto pamiętać o tym, aby jednego rodzaju drewna nie używać do skonstruowania wszystkich elementów sauny. Zarówno jej ściany, jak i podłoga powinny być wykonane z zupełnie innego typu drewna.

Drewno odporne na wilgoć i temperaturę

drewno w saunie Jest to bardzo ważne, biorąc pod uwagę temperatury, które zazwyczaj w saunie panują. Stosowanie nieodpowiednich rodzajów drewna przy temperaturze w saunie dochodzącej do 110 stopni Celsjusza może znacznie zwiększyć ryzyko poparzenia. Właśnie dlatego tak ważną rolę odgrywa odpowiednie drewno na saunę, wykorzystane do jej skonstruowania. Odpowiedni rodzaj drewna powinien się wyróżniać przede wszystkim możliwie jak najmniejszą gęstością, co spowoduje, że nie będzie się ono nagrzewać. Dodatkowo, gatunki drewna wykorzystywane do budowy sauny, muszą się także wyróżniać doskonałą absorpcją wilgoci, ale także i doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Właśnie z tego względu do stworzenia takiej konstrukcji, wykorzystywane są najczęściej deski strugane, wyróżniające się dużą gładkością, których nie trzeba dodatkowo szlifować, bądź też wygładzać.

drewniany element w saunie Biorąc to wszystko pod uwagę, ściany sauny powinny być zawsze wykonane z drewna iglastego takiego jak świerk skandynawski bądź też cedr kanadyjski. Rzadziej w tych celach wykorzystywane są deski pochodzące z sona, modrzewiu, bądź też jodły. Bardzo ważną rolę odgrywa wybór odpowiedniego drewna wykorzystywanego do budowy tych wszystkich elementów sauny, z którymi odwiedzające ją osoby mają bezpośrednią styczność. W takim wypadku, polecane jest wspomniane już wcześniej drewno o bardzo małej gęstości, takie jak samba egzotyczna czy też osika, które nie tylko się nie nagrzewają, ale są bezpieczne dla środowiska. Szczególnie istotne w wyborze odpowiedniego drewna do budowy sauny jest także to, aby pozbawione one było zawartości wszelkiego rodzaju żywic, które pod wpływem wysokiej temperatury, mogłyby się wydostać na powierzchnię danego drewna. Jednocześnie, wykorzystywane do skonstruowania sauny drewno powinno się być w stanie także skutecznie opierać zarówno pleśni, jak też i grzybom.

Aby zbudowana sauna przez jak najdłuższy czas działa bez najmniejszego problemu, bardzo ważne okazuje się jej wykonanie w odpowiedni sposób. W tym celu, ważne jest szczególnie dobranie odpowiedniej jakości drewna do jej budowy. Powinno się ono wyróżniać niskim poziomem gęstości, jak też brakiem w jego składzie żywic. Drewno powinno być także odporne na bezpośrednie oddziaływanie wilgoci i odporne na rozwój pleśni.