You are currently viewing Jakie wymiary mają palety drewniane?

Jakie wymiary mają palety drewniane?

Szybki, wygodny i bezpieczny transport zarówno drobniejszych, jak i większych produktów umożliwiony jest dzięki zastosowaniu właściwych palet. To na nich umieszcza się sprzedawane towary, aby komfortowo móc je później przewieźć za pomocą wózka widłowego. Palety znalazły swoje zastosowanie na całym świecie – mają na celu ułatwić przewoźnikom transport produktów, a przy okazji zaoszczędzić sporo czasu.

Produkcja palet dla firm

produkcja palet drewnianychW zależności od potrzeb przedsiębiorstwa, a także produkowanych przez nie wyrobów stosuje się różnego rodzaju palety. Wymiary palet dzielą się na te standardowe i niestandardowe. Pierwsze z nich przyjmowane są na całym świecie, dlatego większość przedsiębiorców wyposaża się w nie, aby móc wymienić je podczas dostawy. Do standardowych, najczęściej używanych palet drewnianych, można zaliczyć między innymi tak zwane europalety, których wymiar wynosi 1200 x 800 mm. Dostępne są również palety przemysłowe o wymiarze 1200 x 1000 mm oraz nieco większe – 1200 x 1200 mm. Sprzedawcy zasugerowali również producentom palet, że niezbędne są produkty dla wyrobów o wysokiej konsumpcji – takie, które będą zajmowały mniej miejsca i łatwo będzie można je przewozić wózkami ręcznymi. Tak powstały tak zwane półpalety o wymiarze 800 x 600 mm. Nie są to jednak wszystkie z dostępnych w sklepach produktów. Produkcja palet drewnianych do transportu w dużej mierze opiera się na indywidualnych zapotrzebowaniach przedsiębiorstw.

produkcja palet drewnianychWłaśnie dlatego tworzone są palety niestandardowe – wykonywane na zamówienie. W ich przypadku przedsiębiorca podaje producentowi wymiary palety, która dla niego będzie najodpowiedniejsza. Jej długość i szerokość może być dowolna, aby odpowiednio wpasowała się do magazynu przedsiębiorcy lub na środek transportu, którym dysponuje. Jest to wygodne rozwiązanie, jednak może okazać się problematyczne, gdyż paleta wykonana pod indywidualne zamówienie nie może zostać zamieniona na inne podczas przeładunku. Oznacza to, że przewoźnik będzie musiał poczekać na wyładunek towaru z palet lub pozostawić ją i oczekiwać na zwrot w późniejszym terminie. Producenci palet nie ograniczają się wyłącznie do tworzenia ich z różnych gatunków drewna.

Do produkcji tego typu wyrobów wykorzystuje się również, chociażby tworzywo sztuczne. W zależności od profilu działalności gospodarczej zaleca się inny wybór palet. Ma to na celu zwiększenie wytrzymałości produktu, zapewnienie większego bezpieczeństwa dla przewożonego towaru, a także zredukowanie zbędnych kosztów związanych z zakupem palet.