You are currently viewing Jakiej budy potrzebuje pies?

Jakiej budy potrzebuje pies?

Zwierzęta spędzające czas poza domem, szczególnie te, które w ogóle nie przebywają we wnętrzu budynku, powinny mieć własne psie lokum, które będzie dla nich odpowiednim schronieniem przez cały rok i przed każdą pogodą. Buda powinna jednak spełniać kilka założeń, i to nie estetycznych, aby była jak najlepiej dopasowana do potrzeb psa.

 • Odpowiedni rozmiar. Rozmiar budy można wyliczyć, dodając do szerokości zwiniętego psa ok. 20 cm. Wnętrze powinno pozwalać psu swobodnie się obrócić, a wejście – bez przeszkód wejść. Nie może jednak być zbyt duże, ponieważ będzie przez nie uciekać za dużo ciepła.
 • Materiał. Najlepsze będzie drewno, które dodatkowo ładnie wpasuje się w resztę ogrodu. Deski powinny być zaimpregnowane nim przystąpi się do pracy.
 • Ocieplenie. Całoroczna buda musi posiadać warstwę ocieplenia – ze styropianu lub wełny. Izolowane muszą być wszystkie ściany, ale dobrze, jeśli podłoga również zostanie ocieplona. Warstwę ocieplenia należy zakryć, aby zwierzę jej nie uszkodziło.
  Dodatkowo w samym wnętrzu można położyć koc lub słomę, które również pozwolą psu się ogrzać.
 • Szczelny dach. Zapewni, że buda nie będzie przeciekać i również osłoni od chłodu. Może być uchylany, aby łatwiej było sprzątnąć budę. Dach można wykonać np. z płyty MDF pokrytej papą lub innym pokryciem bitumicznym.
  Dach może zostać przedłużony na tyle, aby wystając daleko poza bryłę budy osłaniał od deszczu miski z wodą i jedzeniem oraz latem dawał cień.
 • Podział budy na dwie części: główną i wejściową. Dobrze zatrzymuje ciepło wewnątrz, dzięki czemu schowany w głębi pies może spać spokojnie, a nawet silny wiatr nie będzie mu w tym przeszkadzał.
 • Zasłonka przy wejściu. Również chroni zwierzę przed wiatrem, a budę przed wychładzaniem.
 • Buda nie powinna stać na ziemi. To wpłynie na jej szybsze zużycie i wychładzanie wnętrza. “Fundament” może stanowić np. warstwa cegieł.

Własnoręczne wykonanie budy dla psa nie jest trudne, a do tego pozwala na dokładne dopasowanie do potrzeb psa i do całego ogrodu. Budę można jednak bez problemu kupić, co zaoszczędzi pracy i od razu da zwierzęciu odpowiednie schronienie przed pogodą.

buda dla psa