You are currently viewing Kilka informacji o gięciu blach stalowych

Kilka informacji o gięciu blach stalowych

Budownictwo jest jedną z najprężniej działających gałęzi gospodarki. Ciągle budujemy i remontujemy bowiem domy, szkoły, szpitale czy mosty. Trudno wyobrazić sobie tę branżę bez materiałów takich jak stal, która cechuje się dużą twardością i wytrzymałością.

Gięcie blach przez maszyny

gięcie blachDo tego odznacza się plastycznością i sprężystością przy zachowaniu stosunkowo dużej lekkości i odporności na czynniki atmosferyczne. Bardzo popularną formą jej wykorzystania są blachy stalowe. Mają one też szerokie zastosowanie w innych gałęziach przemysłu. Blachy stalowe są wykorzystywane powszechnie chociażby w transporcie czy przemyśle. Są z nich wykonywane budynki mieszkalne, hale produkcyjne, mosty, karoseria samochodów, a także puszki stalowe. Zazwyczaj wykorzystanie blach stalowych wymaga jednak odpowiednich przekształceń w zależności od potrzeb zlecającego. Jedną z najbardziej popularnych wówczas metod obróbki jest gięcie blachy. Jak przebiega ten proces? Najczęściej stosuje się specjalistyczne maszyny zwane giętarkami lub zaginarkami. Duże możliwości technologiczne tych urządzeń sprawiają, że giąć można blachę o różnych wymiarach i pod różnym kątem. Proces ten może być wykonywany na gorąco lub zimno, w zależności od elementu, który chcemy uzyskać.

gięcie blachPrzy wyborze odpowiedniej firmy, której zleci się gięcie blach stalowych, warto wybrać sprawdzony zakład, mający najlepiej wieloletnie doświadczenie. Wówczas będziemy mieć pewność, że efekt końcowy będzie zgodny z naszymi wyobrażeniami. Warto też mieć na uwadze, że późniejsza modyfikacja wygięcia może być znacznie utrudniona. Kluczowa jest wtedy elastyczność blachy. Im większy i cieńszy będzie jej arkusz blachy, tym większa szansa na udane poprawki. Proces gięcia blachy stalowej nie jest może jakoś szczególnie skomplikowany, ze względu na jego automatyzm. Należy jednak pamiętać, że maszyny programuje zawsze człowiek i to od jego wiedzy i umiejętności uzależniony jest ostateczny rezultat. W przypadku gięcia black zmienia się formy zgodne z docelowym kształtem oraz ustawia inne parametry specjalistycznej maszyny. Błędy i niedopatrzenia na tym etapie mogą skutkować naruszeniem struktury wewnętrznej blachy, co wpłynie negatywnie na jej trwałość. Ważnym aspektem, na który zwraca się coraz częściej uwagę we wszystkich dziedzinach życia, jest ekologia.

Blachy stalowe, przy umiejętnym gospodarowaniu odpadami, mogą być poddane recyclingowi. W dużym stopniu można wówczas przetworzyć i ponownie wykorzystać ten wartościowy materiał z jednoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego.