You are currently viewing Klimatyczny mur ceglany w nowoczesnych wnętrzach

Klimatyczny mur ceglany w nowoczesnych wnętrzach

Jednym z najstarszych materiałów budowlanych na świecie jest cegła. W ciągu tysięcy lat swojego istnienia materiał ten wiele razy był przeobrażany. W starożytności cegły wykonywano ręcznie z mieszanek materiałów gliniastych dostępnych lokalnie, a przez ograniczone możliwości w ich wypalaniu (niższa temperatura i dłuższy czas ogrzewania) przybierały one zupełnie inne kolory niż dzisiaj znane ceramiczne elementy murowe.

Cegła dekoracyjna do wnętrz

biała cegła dekoracyjnaDzisiaj, ze względu na parametry fizyczne cegieł, coraz rzadziej stosuje się je do wykonywania ścian nośnych i osłonowych. Sama faktura muru ceglanego ma jednak bardzo wielu zwolenników. Trzeba przyznać, że jest to zrozumiałe. Ceglane kościoły, zamki czy kamienice cały czas wzbudzają zachwyt przechodniów, ponieważ były wykonywane z dużą precyzją przez wiele lat. Nie ma więc nic dziwnego, że są osoby, którym zależy na przeniesieniu takiego efektu do swojego domu lub biura. Ze względu na to, że klasyczna cegła zajmuje dużo miejsca i wymurowanie dodatkowej warstwy wewnątrz pomieszczeń powodowałoby duże straty przestrzeni, efekt ten można uzyskać, decydując się na zastosowanie innych rozwiązań. Jednym z nich jest biała cegła dekoracyjna, która wbrew pozorom wcale nie jest zrobiona z ceramiki. Do produkcji tego rodzaju kafli używa się gipsu.

biała cegła dekoracyjnaW sklepach istnieje bardzo wiele rodzajów tych płytek – dzięki nim można uzyskać efekt nowego muru ceglanego, lekko postarzanego, ze spoinami lub bez nich i wiele innych. Wszystko zależy od tego, jakie rozwiązanie przypadnie nam do gustu. Jeśli wnętrze ma bardziej klasyczny charakter, warto wybrać cegłę dekoracyjną w białym kolorze równą, z niezbyt wklęsłymi spoinami. Jednak jeśli zależy nam na bardziej charakterystycznej aranżacji, lepiej sprawdzą się płytki wypukłe. Ponieważ ceramika jest materiałem naturalnym, to płytki w kształcie cegły tworzą okładzinę nawiązująca do zdrowego stylu życia. Dlatego wiele osób decyduje się na ich zastosowanie we wnętrzach w stylu skandynawskim – jeżeli połączymy klasyczne mury z drewnianymi meblami oraz dodatkami w wyrazistych kolorach, uzyskamy bardzo klimatyczne wnętrze. Cegły dekoracyjne są materiałem uniwersalnym, co oznacza, że można go stosować zarówno w mieszkaniach i domach, jak i miejscach publicznych.

W wielu lokalach gastronomicznych, galeriach czy nawet w firmach można spotkać się z wykończeniem imitującym surową ścianę ceglaną. Montaż płytek jest bardzo prostym i tanim sposobem na wzbogacenie nudnego wnętrza i dodanie mu unikalności i wyrazistości – a przede wszystkim dopasowania go do nowoczesnych standardów.