You are currently viewing Konstrukcje stalowe – hale

Konstrukcje stalowe – hale

Stal to materiał, który wiedzie prym od czasów rewolucji przemysłowej. Już na początku XX wieku można było mówić o sukcesie światowej produkcji stali, gdyż w skali roku wynosiła ona 28 milionów ton – w przeciągu 20 lat ilość produkowanego materiału zwiększyła się więc aż 6 razy!

Stal w budownictwie

hale staloweStal znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie oraz w wielu innych branżach, zależy to jednak od rodzaju stali – wyróżnić możemy tutaj stale stopowe oraz węglowe. W pierwszym przypadku chodzi tutaj o takie sytuacje, gdy podczas produkcji do stali dodano, oprócz węgla, inne pierwiastki, na przykład molibden czy chrom lub nikiel. Ich zawartość jest konieczna do wyprodukowania chociażby stali nierdzewnej. Samych rodzajów stali jest całe mnóstwo – według specjalistów, około 3000! W dodatku każdy klient może zazwyczaj liczyć na realizacje swoich szczególnych życzeń w hurtowni i produkcję stali o innej zawartości pierwiastków niż w gatunkach już skatalogowanych przez profesjonalistów. Ze stali można wyprodukować szeroką gamę elementów wykorzystywanych w budownictwie. Mogą to być blachy, kątowniki i płaskowniki, jak i pręty zbrojeniowe, grodzice, dwuteowniki i wiele innych. Z prefabrykowanych elementów powstają też hale stalowe.

hale staloweOparcie konstrukcji na szkielecie stalowym staje się coraz bardziej popularne, ponieważ wiąże się to ze skróceniem czasu budowy. W przypadku stawiania budynku murowanego, cały proces rzadko kiedy zamyka się w czasie kilku miesięcy – zazwyczaj zadanie wykonywane jest nawet przez rok, w zależności od rozmiarów inwestycji! Z kolei decydując się na halę opartą na stalowym szkielecie, czas prac jest znacznie krótszy. Wszystkie elementy są bowiem wykonywane na miejscu, w fabryce i dostarczane w stanie gotowym do montażu na plac budowy. Samo ich łączenie to już raptem dzień lub kilka dni. Jak widać, to zdecydowana różnica w porównaniu z konstrukcjami murowanymi – nic więc dziwnego, że stal jest coraz chętniej stosowana w budownictwie i wszystko wskazuje na to, że będzie ona głównym materiałem w nowoczesnym budownictwie zrównoważonym. W końcu stal odznacza się bardzo dobrymi parametrami technicznymi – jest wyjątkowo wytrzymała i niemal całkowicie odporna na uszkodzenia mechaniczne, nie niszczeje wraz z upływem czasu i nie traci swoich właściwości.

Charakteryzuje się też bardzo dobrą żywotnością, a także – co równie istotne – jest materiałem recyklingowym. Decydując się na rozbiórkę budynku, z powodzeniem stalowy szkielet możemy wykorzystać przy stawianiu innego obiektu!