Korektory pH do basenu

Właściciele obiektów basenowych zobowiązani są do zapewnienia bezpieczeństwa znajdującym się na nim klientom. Dotyczy to nie tylko obecności ratowników, ale również klarowności i jakości wody. Aby woda była pozbawiona wszelkich mikroorganizmów, a tym samym bezpieczna, stosuje się specjalistyczne techniki uzdatniania wody basenowej, czyli np. regulację pH, dezynfekcję, koagulację czy eliminację glonów.

Tester wody basenowej

ph do basenuBardzo ważnym zabiegiem, stosowanym w ramach uzdatniania wody basenowej, jest regulacja jej pH. Optymalny odczyn wody w basenie (przy skutecznym jej uzdatnianiu) powinien mieścić się w zakresie 7,0- 7,4. Aby go sprawdzić, należy minimum raz w tygodniu użyć testera pH do basenu. Prawidłowa wartość pH zapobiegnie nie tylko uszkodzeniom materiałów, z których jest wykonany basen i jego wyposażenie, ale również zagwarantuje bezpieczeństwo i komfort klientom pływalni. Utrzymanie właściwego odczynu wody przeciwdziała też zbyt dużemu zużyciu środków dezynfekcyjnych (ich skuteczność spada przy zbyt wysokim poziomie pH). Zbyt wysokie pH wody basenowej grozi podrażnieniami oczu i skóry osób kąpiących się, a także wpływa na nieestetyczne i zniechęcające klientów odkładanie się osadów wapnia na powierzchniach basenowych.

ph do basenuZ kolei zbyt niskie pH może skutkować korozją metali czy osłabieniem skuteczności koagulacji, co również może działać odpychająco na klienta. Aby utrzymać odpowiedni odczyn wody w basenie należy korzystać ze specjalnych środków neutralizujących i niwelujących zbyt dużą kwaśność lub zasadowość. Nazywa się je korektorami pH do basenu. Na rynku istnieją produkty zarówno do podwyższania, jak i obniżania, pH wody. Decydując się na zakup konkretnego produktu, należy zwrócić uwagę na jego wydajność, zwykle umieszczoną na opakowaniu. Regulacja pH wody to proces składający się z kilku czynności. Najpierw sprawdzamy pH wody za pomocą testera. W zależności od uzyskanego wyniku, do wody basenowej dozujemy odpowiednie środki zmniejszające lub podwyższające jej pH. Następnie, po odczekaniu kilku godzin, ponownie dokonujemy pomiaru pH. W ten sposób ustalimy, czy użyliśmy wystarczającą ilość preparatu. Jeśli odczyn wody nie jest nadal odpowiedni, całą procedurę przeprowadzamy jeszcze raz, albo tyle razy, ile będzie to konieczne, aby woda w basenie miała pożądaną przez nas wartość pH.

Najczęściej używanym korektorem pH do basenu kąpielowego jest tzw. pH minus, co wynika z naturalnych właściwości chemicznych wody. Znacznie rzadziej używa się tzw. pH plus. Stosuje się go zwykle po opadach kwaśnego deszczu lub wtedy, gdy odczyn wody spadnie zbyt mocno wskutek zużycia za dużej ilości preparatu pH minus.