Kowalstwo artystyczne – balustrady, ogrodzenia, bramy i inne

Bramy, ogrodzenia, ławki, czy inne metalowe produkty dostępne w sklepach budowlanych mają wiele zalet. Na wystawie można się im dokładnie przyjrzeć, dotknąć, sprawdzić fakturę. Ich ceny są zazwyczaj korzystne, a ilość wzorów i kształtów sprawia, że każdy kupujący może wybrać coś co będzie pasowało do jego gustu.

Metalowe balustrady na tarasy i balkony

balustradaJednak gotowe produkty mają także swoje ograniczenia. Nie zawsze znajdzie się coś idealnego, oryginalnego, a i trwałość materiały bywa dyskusyjna. Im coś jest tańsze, tym prawdopodobieństwo, że szybko straci swój blask, kolor, będzie się odkształcać. Dlatego też widoczny jest zwrot w kierunku produktów ręcznie robionych, tych wytwarzanych przez znawców tematu. W internecie znajdziemy oferty na ręcznie robione dekoracje do domu, ręcznie szyte ubrania, czy też ręcznie wyplataną biżuterię ze sznurka. Jednak i rzeczy większe, solidniejsze podchodzą pod tę kategorię. Widać powrót kowalstwa artystycznego, czyli wykonywania metalowych elementów dawnymi metodami, a nie na hali produkcyjnej. Dobry kowal potrafi wykonać metalowe balustrady w Lublinie do balkonów i tarasów, jak również metalowe bramy i ogrodzenia, ławki parkowe, schody, a także mniejsze elementy, takie jak kwietniki, gazetniki, podstawy lamp. Różnorodność wyrobów jest całkiem spora.

balustrady metaloweMałe dekoracje będą idealne na prezenty (np. gazetnik), a większe sprawdzą się w domach właścicieli, którzy wiedzą czego chcą. Takie metalowe balustrady czy ogrodzenia nadają budynkowi rysu historycznego, choć można je dopasować także do wersji nowoczesnej domu. Takie elementy metalowe są wykonywane na zamówienie i zazwyczaj powstaje tylko jedna kopia danego wyrobu. To sprawia, że całość jest jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna. Nawet jeśli ktoś zamówi wykonanie drugi raz tego samego projektu to nigdy nie będzie on dokładnie taki sam, bo to nie standaryzowana produkcja maszynowa w fabryce. Wybierając kowalstwo artystyczne mamy pewność, że materiały z jakich wykonane są wyroby będą najlepszej jakości, a całość będzie sztywna, trwała i mocna. Niestety, kowalstwo artystyczne ma również swoją wadę, a jest nią wysoka cena. Za ręcznie robione ogrodzenie zapłacimy kilka tysięcy złotych, podczas gdy można mieć płot z siatki za kilkaset złotych. Nie każdego będzie stać na tak duże wydatki.

Jednak za trwałość i oryginalność zawsze się płaci, bez względu na to o jakich produktach mówimy. Można zatem zamówić u kowala jedynie bramę wjazdową, a nie cale ogrodzenie, balustradę na balkon, czy ozdobnie wykonaną furtkę. To obniży koszty całości, a da nam coś, czego nie ma nikt inny.