Na co zwrócić uwagę podczas remontu?

W każdym mieszkaniu w końcu przychodzi pora, kiedy trzeba odświeżyć wnętrze, odmalować ściany, wymienić podłogi lub meble. Każda praca remontowa wymaga wcześniejszego, odpowiedniego przygotowania się do niej – niezależnie czy chodzi o kuchnię, łazienkę, czy sypialnię.

remontyRemont może być szczególnym wyzwaniem, gdy przeprowadzany jest w miejscu zamieszkania – odpowiednia organizacja i przygotowanie to podstawa. Jak przygotować się do remontu? W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie, jakie pomieszczenia wymagają generalnego remontu, jakie tylko drobnych poprawek, a jakie można zostawić w spokoju. Na podstawie odpowiedzi trzeba przygotować plan działania – wiadomo, że remont kuchni czy łazienki będzie bardziej czasochłonny i pracochłonny, niż odmalowanie ścian w salonie, które można zrobić w jeden dzień. Następnie należy ustalić budżet, który można przeznaczyć na konkretne pomieszczenia i poszukać rozwiązań mieszczących się w jego zakresie. Należy pamiętać, że w czasie prac mogą pojawić się niespodziewane wydatki, które zwykle zajmują dodatkowe 20% budżetu – warto się na nie przygotować. Po ustaleniu budżetu przyszła pora na zaprojektowanie pomieszczeń wymagających remontu. W przypadku odświeżania koloru na ścianach, czy wymiany tapet nie jest to konieczne, jednak planując generalny remont warto także zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże zaprojektować wnętrze w planowanym budżecie.

remontyJeśli nie ma możliwości wynajęcia projektanta, dobrym pomysłem będzie zastosowanie sprawdzonych u innych rozwiązań. Nie bez znaczenia jest także pora roku, w jakiej decydujemy się na remonty – niektóre prace mogą wymagać regularnego wietrzenia i długiego suszenia, które mogą być bardzo trudne w czasie zimy, dlatego na remont warto zdecydować się w okresie wiosennym lub wczesnym latem. Gdy budżet i projekt jest już przygotowany pora na rozpoczęcie pracy. Na początku trzeba zakupić wszystkie niezbędne materiały jak farby, płytki, panele i inne. Warto zamówić nieco większą ilość materiałów, gdyż mogą się uszkodzić podczas transportu, lub wykładania, a różnice kolorystyczne i fakturowe między kolejnymi partiami mogą być widoczne. Po zakończonych pracach w wielu sklepach można zwrócić niewykorzystane materiały. Remont można przeprowadzić samemu, jeśli się potrafi, lub wynająć sprawdzoną i zaufaną ekipę. Niezależnie od prac remontowych, jakie będą przeprowadzane w mieszkaniu, warto odpowiednio się do nich przygotować.

Uwzględnienie w budżecie niespodziewanych kosztów, przygotowanie projektu i zakup nieco większej ilości materiałów to podstawowe rzeczy, na jakie należy zwrócić uwagę podczas planowania remontu.