You are currently viewing Obrazy handmade jako oryginalna dekoracja pomieszczenia

Obrazy handmade jako oryginalna dekoracja pomieszczenia

Na etapie wystroju wnętrz większość osób ściśle skupia się na meblach i dodatkach takich jak zasłony i poduszki. Ozdabianie ścian obrazami lub plakatami schodzi na drugi plan albo jest całkowicie pomijane. Skąd tendencja do pomijania tak ważnego elementu sztuki? Jeszcze kilkanaście lat temu obrazy można było dostrzec w zasadzie w każdym domu.

Oryginalne obrazy handmade z powodzeniem zastąpiły dzieła sztuki

dzieła sztukiNajczęściej przedstawiały krajobrazy, postaci religijne, kopie najbardziej znanych artystów na świecie takie jak „Słoneczniki” Van Gogha czy „Pocałunek” Gustava Klimta. Oprócz tego równie popularnym obrazem w polskich domach były najróżniejsze wersje przedstawiające Żyda z pieniążkiem, co swego czasu było traktowane jak talizman mający zapewnić domownikom bezpieczeństwo finansowe. Zazwyczaj obrazy te nie były odpowiednio dobrane do wielkości ani wystroju pomieszczenia. Miały jedynie spełniać funkcję ozdobną. Z czasem tego typu sztukę zaczęto traktować jako kicz i zbędny element wystroju zbierający kurz i przytłaczający pomieszczenie. Młodzi ludzie zaczęli pozbywać się obrazów — kiedyś tak chętnie zawieszanych przez swoich rodziców i dziadków. Modnym stały się minimalizm, pastelowe odcienie oraz subtelne dodatki. Zapomniano, że obrazy to nie tylko nagminnie kopiowane dzieła nieżyjących artystów w topornych drewnianych ramach, ale również sztuka nowoczesna oraz dzieła utalentowanych współczesnych artystów i plakacistów.

obrazy w salonieNastępnym trendem w dziedzinie architektury wnętrz stał się styl loftowy — modny po dziś dzień. I choć znacznie wyróżnia się on na tle innych, to nadal gospodarze ograniczają się tylko do charakterystycznych dla stylu mebli i dodatków takich jak metalowe lampy, miedziane dodatki oraz ceglane ściany. Obecnie obrazami lub plakatami można wyrazić swoją osobowość, nadać pomieszczeniu wyjątkowy charakter, a nawet podkreślić styl przeważający w wystroju. Sztuka sprawia, że dom czy mieszkanie stają się wizytówką i odzwierciedleniem duszy gospodarza, a odwiedzający mogą lepiej poznać jego gust i wrażliwość. Oryginalne obrazy do salonu handmade można znaleźć w galeriach sztuki w każdym mieście lub wyszukać i wylicytować w internecie. Znacznie tańszą wersją, ale również wartą uwagi są plakaty z nadrukowanym obrazem lub grafiką. Występują w wielu rozmiarach, więc dowolne dzieło można dopasować do swojego pomieszczenia.

Dzięki obrazom można sprawić, że wnętrze będzie wyróżniało się na tle innych. Odpowiednio dobrane podkreślą styl pomieszczenia, podbiją kolory, a nawet optycznie je powiększą. Ilość dostępnych prac na rynku jest ogromna, więc bez problemu każdy znajdzie coś idealnego do swojego wnętrza.