You are currently viewing Obróbka metali za pomocą CNC

Obróbka metali za pomocą CNC

Istnieje wiele różnych metod obróbki metali – wymienić można tu obróbkę ręczną oraz maszynową. Pierwsza z nich polega na przecinaniu metali za pomocą dłuta czy nożyc równoległych. W obróbce maszynowej mamy do dyspozycji takie urządzenia jak wiertarki, frezarki, szlifierki oraz – przede wszystkim – obrabiarki uniwersalne, które pozwalają na przeprowadzenie różnych prac obróbkowych.

Obróbka cnc – na czym polega

obróbka cncTo właśnie obróbka metalu za pomocą CNC jest obecnie najbardziej popularna. Inaczej jest nazywana obróbką skrawaniem. Maszyna usuwa określoną ilość materiałów, dzięki czemu możliwe jest szybkie uzyskanie konkretnego kształtu elementów. Praca obrabiarek opiera się na trzech etapach. W pierwszym z nich, w obróbce wstępnej, jedynym zadaniem urządzenia jest usunięcie warstw wierzchnich z elementu poddawanego obróbce. Na powierzchni bowiem mogą występować wady produkcyjne – jest to tak zwany naskórek, dlatego ten etap przez osoby z branży nazywany jest skórowaniem (lub też zdzieraniem). W kolejnym kroku, podczas obróbki kształtującej, możemy pracować nad nadaniem przedmiotowi właściwego kształtu poprzez pozbywanie się nadmiaru materiału. Następnie nadchodzi czas na obróbkę wykańczającą, podczas której dążymy do uzyskania gładkości powierzchni przedmiotu.

obróbka cncOperatorzy obrabiarek przed rozpoczęciem pracy powinni zwracać uwagę na to, czy maszyna jest odpowiednio nasmarowana. Ciecze chłodząco-smarujące pozwalają bowiem na zmniejszenie tarcia narzędzia o przedmiot, dzięki czemu również ilość wydzielanego ciepła jest mniejsza. Dzięki cieczom możliwe jest też łatwiejsze usunięcie wiórów i drobnych odpadów, ponadto zyskujemy wyższy komfort pracy dzięki pochłanianiu pyłów. Obróbka cnc mazowieckie wykorzystuje nowoczesne maszyny odpowiednio zaprogramowane do konkretnych celów. Najnowsze obrabiarki wyposażone są zazwyczaj w napędy zintegrowane, a numerycznie sterowane jest niemal wszystko – zarówno stoły obrotowe, jak i głowice kątowe, podtrzymki przedmiotów czy koniki i wrzeciona przechwytujące w tokarkach. Zaletą nowoczesnych urządzeń wykorzystywanych do obróbki jest też ich wysoka sztywność oraz tłumienie drgań. Dzięki temu możliwa jest precyzyjna praca, w zgodzie z projektem.

Współcześnie nie stosuje się już innych rozwiązań niż korzystanie z maszyn sterowanych numerycznie – doskonale sprawdzają się one w zakładach przemysłowych, niestety mogą one ulegać awariom, dlatego konieczne jest zatrudnienie dobrego serwisanta oraz doświadczonego programisty, który ustawi prawidłowy program dla danego rodzaju obróbki.