You are currently viewing Odbiór śmieci – co trzeba wiedzieć?

Odbiór śmieci – co trzeba wiedzieć?

Nie da się uniknąć produkowania śmieci. Napoje muszą być sprzedawane w plastikowym czy szklanym opakowaniu, na budowie zawsze zostają jakieś kawałki nieużytych materiałów, a sprzęt elektroniczny się psuje i nie da się go naprawić – nadaje się tylko do wyrzucenia. Jednak troska o środowisko naturalne sprawiła, że obecnie wywóz śmieci odbywa się inaczej niż do tej pory.

Odbiór odpadów segregowanych

odbiór śmieci Ważna jest segregacja, kompostowanie, czy ponowne używanie. Popularna stała się filozofia zero waste, według której trzeba dążyć do tego by wyeliminować śmiecenie – wszystko da się ponownie przerobić, wykorzystać, poddać recyklingowi, a wyrzucanie śmieci jest absolutną koniecznością. Co warto wiedzieć o obecnej sytuacji związanej ze śmieciami? Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i przy blokach i firmach należy segregować śmieci. Jeśli się tego nie robi i wrzuca wszystko do jednego kubła to płaci się więcej za wywóz. Tani odbiór śmieci z Krakowa dotyczy tylko odpadów segregowanych. W domach właściciele dostają od śmieciarzy worki na opady w różnych kolorach. Brązowe są na odpady zielone, takie jak trawa i gałęzie drzew. Zielone są na szkło, niebieskie na papier, a żółte na plastik i metal. Przed blokami czy sklepami ustawiane są wielkie kosze na śmieci w takich samych kolorach.

odbiór śmieci Potem śmieci trafiają do sortowni i poddawane są recyklingowi. Firmy śmieciowe często nawet oferują naturalny kompost wykonany z odpadów bio i/lub zielonych. Śmieci których nie da się zakwalifikować do żadnej z powyższych kategorii np. tworzywa mieszane, tłuste opakowania trafiają do kosza na śmieci zmieszane, a następnie do spalarni lub na wysypisko śmieci. Są jednak takie śmieci, których nie wrzuca się do koszy na zmieszane opady, ani też do koszy na segregację. Są to na przykład specjalne kosze na elektrośmieci i baterie, często obecne w marketach budowlanych. Można do nich wrzucać zużyte żarówki, stary telefon, czy paluszki AA. Są to odpady złożone, które wymagają specjalnego przetworzenia i zneutralizowania, tak by nie były one szkodliwe dla środowiska. Ubrania i obuwie z kolei można wrzucać do specjalnych koszy lub oddawać potrzebującym. Tylko jeśli są one poplamione czy rozerwane to można je wrzucić do kosza zmieszanego.

Jeśli chodzi o materiały budowlane, takie jak gruz, styropian, czy kafle to jego odbiorem zajmują się specjalistyczne firmy. Warto jest znać zasady segregacji i wyrzucania śmieci. Dzięki temu przynajmniej część z nich da się wykorzystać ponownie lub przetworzyć i nie będą one niszczyły naszej planety.

Zobacz więcej http://www.gruz-odpady.pl/