You are currently viewing Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu

Dwa główne sposoby oświetlenia ogrodu to oświetlenie stałe, zasilane przez podziemne kable, oraz oświetlenie solarne. Oba systemy mają swoje wady i zalety, należy je więc przemyśleć już na etapie planowania ogrodu. Planowanie ogrodu powinno skupiać się nie tylko na położeniu rabatek, trawnika, drzew i krzewów, ale również ich wysokości i ilości potrzebnego oświetlenia, ponieważ kable ogrodzenia stałego należy pociągnąć przed sadzeniem roślin, a lampy solarne wymagają umiejscowienia w nasłonecznionym miejscu, w którym mogą się naładować.

lampa ogrodowa  lampa ogrodowa

Oświetlenie ogrodu służy nie tylko wskazaniu drogi w ciemnościach, ale również podkreśleniu konkretnych roślin i elementów architektonicznych. Z tego powodu ważny jest wygląd samej lampy, siła i kolor światła, stopień jego rozproszenia – nieestetyczna lampa z silnym białym światłem da groteskowy efekt, którego z łatwością można uniknąć wybierając klosz z mlecznego szkła, który ociepli i rozproszy światło.

latarnieEfektownym sposobem na oświetlenie ogrodu jest umieszczenie lamp po obu stronach ścieżki. Ich światło powinno być ciepłe i łagodne, by nie raziło oczu. Nad ławkami czy ogrodowym stolikiem swoje miejsce może znaleźć lampa wisząca. Latarnie i laternki ze świeczkami będą znakomitym rozwiązaniem na przyjęcie w ogrodzie. Innym źródłem światła mogą być umieszone na ścianach kinkiety, które, ze względu na ograniczony zasięg światła, sprawdzają się przy wejściu do budynku. Duże uliczne latarnie z żeliwa sprawdzają się jako oświetlenie wejścia do ogrodu, szczególnie dużego. Pięknie prezentują się również nad oczkiem wodnym, w którym mogą się odbijać. latarnia

Całe oświetlenie ogrodu powinno nie tylko wpasować się jego ogólny styl i stanowić urokliwy detal za dnia, ale przede wszystkim podkreślać go nocą. Watro pomyśleć o lampach z czujnikami zmierzchu lub ruchu, które wydłużą czas użytkowania lamp i zmniejszą zużycie energii.