Panele słoneczne – opłacalność inwestycji.

Najnowsze rozwiązania technologiczne towarzyszą nam na każdym kroku w dzisiejszej egzystencji, bez których tak naprawdę nie można by sobie wyobrazić poprawnie funkcjonującego społeczeństwa. Nie wszystkie jednak z nich są nam niezbędne, a bardziej spełniają praktyczne funkcje, które znacząco ułatwiają nam większość czynności. 

Czy warto zdecydować się na panele słoneczne?

Panele słoneczne

Do tej kategorii należą chociażby baterie słoneczne, których głównym zastosowaniem jest zamiana promieniowania słonecznego w energię słoneczną, co ma swoje ogromne zalety jak i wady. Jeśli więc będziemy decydować się na zastosowanie takiego rozwiązania we własnym gospodarstwie domowym, należy odpowiednio prędzej zapoznać się ze wszelkimi informacjami na ten temat. Bateria słoneczna najczęściej podłączana jest do instalacji elektrycznej budynku, która była już prędzej wykorzystywana, więc nie trzeba pod jej montaż przebudowywać całkowicie struktury domu. Coraz częściej się mówi o montowaniu takich baterii słonecznych, jednak nie wszyscy są do końca przekonani, co do jej realnej użyteczności, a po prostu zwykłej mody na bycie oszczędnym. Reklamy potrafią być mylące, ponieważ ich głównym celem nie jest przedstawienie szczegółowego opisu produktu, a jedynie zachęcenie klienta do odwiedzenia siedziby sklepu. Należy wiedzieć, że cena za panele słoneczne najczęściej związana jest z wielkością budynku, rodziny czy wartości wykorzystane prądu na jeden dzień. W zależności od tych parametrów, może nam przyjść zapłacić kilka tysięcy złotych, albo kilkadziesiąt. Oczywiście istnieją różne dotacje związane z inwestowaniem w takie ekologiczne rozwiązania, jednak na zwrot pieniędzy trzeba czasem sporo czekać, a także nie przysługują one wszystkim osobom. Pamiętać musimy, że baterie przeznaczone są głównie do wytwarzania prądu, a nie podgrzewania bieżącej wody, jak to mają w zwyczaju kolektory. Należy jednak zdać sobie sprawę, że panele słoneczne są bardzo uzależnione w funkcjonowaniu od warunków pogodowych. Latem ich wydajność zazwyczaj osiąga 100%, gdzie w pełni możemy dzięki nim zadbać o ciepłą wodę w domu, zimą czy jesienią jednak zazwyczaj mocno ona spada, szczególnie w przypadku kiedy pada śnieg. Możemy średnio wyliczyć, że funkcjonalność całoroczna takiego systemy fotowoltaicznego wynosi ok. 65-75%. Zazwyczaj inwestycja w przypadku domów jednorodzinnych zwraca się w okresie kilkunastu lat, jednak trzeba zauważyć, że baterie słoneczne nie są długowieczne.

Zazwyczaj ich konstrukcja pozwala im działać przez okres 20 lat, po czym należy je wymienić na nowe. Nie trzeba chyba mówić, że będzie to oznaczało dodatkowy koszt inwestycji. Więc czy warto wybrać takie rozwiązanie? W większych przedsiębiorstwach czy budynkach mieszkaniowych możliwe, jednak w mniejszych gospodarstwach domowych może się to okazać nieopłacalne.