You are currently viewing Pielęgnacja ogrodów – jaką wybrać metodę?

Pielęgnacja ogrodów – jaką wybrać metodę?

Wszyscy wiemy, że bez wody żadna roślina nie przeżyje. Nawet kaktusy czy sukulenty, które lubią miejsca nasłonecznione i nie potrzebują dużo wilgoci muszą być od czasu do czasu podlewane. Są wręcz takie rośliny, które mogą rosnąć jedynie na terenach podmokłych, bagnach czy przy zbiornikach wodnych, na przykład tatarak.

Jak prawidłowo przeprowadzać pielęgnację ogrodów?

ogródDlatego też kiedy zabieramy się za projektowanie ogrodów to nie możemy zapominać o ich nawodnieniu. Co musimy o nim wiedzieć? Jaka metoda jeśli chodzi o nawadnianie ogrodów jest najbardziej skuteczna, najmniej problematyczna, najbardziej efektywna? Omówmy zatem co powinno się robić z roślinami w naszym ogrodzie, pod kątem ich nawadniania. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by w ogrodzie rośliny o podobnych preferencjach rosły koło siebie. Dzięki temu będziemy mieli mniej problemów z nawadnianiem. Jeśli obok siebie rosłyby sukulenty i rośliny lubiące wilgoć, to trudno byłoby nam dopasować dobrą metodą nawadniania. Dlatego też ogrody powinny być dobrze zaplanowane. Jeśli nasz ogród składa się przede wszystkim z trawnika, a mało jest w nim drzewek czy rabat kwiatowych to warto jest zainwestować w automatyczne podlewaczki.

ogród

Możemy wybrać takie podlewające strumieniem obrotowym, jak również strumieniem przelewającym się z jednej strony na drugą. Potem taką podlewaczkę trzeba przestawić, żeby podlała kolejną część trawnika. Do pojedynczych rabatkę i drzew najlepsza będzie konewka czy delikatne podlewanie z pomocą węża ogrodowego. Również przy ogrodach warzywnych lepiej jest stosować podlewanie konewką lub wężem, ponieważ wiele roślin, na przykład pomidory, nie lubią podlewania ,,z góry”, wolą być podlewane tuż przy ziemi, dzięki czemu lepiej rosną, a ich owoce nie są polewane, przez co nie gniją. Pielęgnacja ogrodów Łódź warzywnych wygląda inaczej niż kwiatowych, choć w obu przypadkach trzeba zachować ostrożność z podlewaniem. Nie są to tuje, czy iglaki, które są odporne na warunki zewnętrzne. Jeśli zależy nam na założeniu automatycznych systemów nawadniających to warto jest sięgnąć po usługi ogrodnicze. Taki system powinien być zamontowany przez założeniem trawnika, ponieważ podlewaczki znajdują się w ziemi, a i rury nawadniające powinny być niewidoczne, na przykład przykryte kamieniami, ziemią, czy korą ogrodową.

Takie rury nie są estetyczne, więc nie powinny znajdować się na ziemi. Jednak taki system wystarczy raz zaprogramować i nie musimy się martwić o podlewanie. Wszystkie podlewaczki są sterowane komputerowo, możemy ustawić czas, kierunek i siłę podlewania, dzięki czemu każda część ogrodu może być podlewana inaczej.