Podziemne zbiorniki na deszczówkę z polietylenu

Poszukując odpowiedniego zbiornika na magazynowanie wody pochodzącej z opadów deszczu, najczęściej można spotkać się z dwoma rodzajami systemów: podziemny i nadziemny. Ponieważ często na działce nie ma miejsca na to, aby umieścić na działce pojemne zbiorniki, dlatego znacznie bardziej popularne są systemy, które umieszcza się pod powierzchnią gruntu.

Zbiornik wykonany jako odlew

zbiornik na deszczówkę	Zanim jednak podejmiemy się umieszczenia zbiornika na danym terenie, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją techniczną, ponieważ nie zawsze można zdecydować się na umieszczenie pojemnika z polietylenu. Wykonany z polietylenu zbiornik na deszczówkę podziemny jest wykonany jako odlew, dzięki czemu nie posiada żadnych spawów oraz złącz. Dzięki temu nie trzeba obawiać się o to, że pojemnik po czasie zacznie przeciekać. Nowoczesne sposoby produkcji sprawiają, że materiał jest bardzo sztywny, odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz szczelny. Pojemność zbiorników umieszczanych w gruncie standardowo rozpoczyna się od 2000 litrów. Wielkość pojemnika powinna być dopasowana do potrzeb użytkownika oraz wielkości dachu. Im większa połać, tym większa ilość wody opadowej będzie spływała przez rynny i rury spustowej podczas złej pogody. Jeżeli wybierzemy zbyt mały pojemnik, może okazać się, że ulegnie on przepełnieniu już po kilku minutach deszczu o średnim natężeniu. Warto więc uwzględnić wielkość połaci dachowej planując inwestycję.

zbiornik na deszczówkę	Bardzo często, aby uniknąć przepełnienia zbiornika, na terenie działki umieszcza się tzw. system rozsączający. Składa się on z kilku rur drenarskich umieszczonych na pewnej głębokości. Po przekroczeniu pewnej wysokości słupa cieczy woda będzie automatycznie przepływała do rurek drenarskich i wnikała w grunt. Niektóre systemy uwzględniają także odcięcie dopływu wody do zbiornika, poprzez zainstalowanie przegubowo końca rury spustowej. To, jakie rozwiązanie zastosujemy, jest uzależnione tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji oraz wielkości działki – jeśli jest ona zbyt mała, to z pewnością nie będzie możliwości zainstalowania drenażu, który zajmuje sporo miejsca. Wyróżniamy różne typu zbiorników na deszczówkę. Z pewnością bardziej wytrzymały zbiornik należy umieścić pod powierzchnią ziemi, po której będą poruszały się pojazdy.

Samochody stanowią bowiem znaczne obciążenie dla trwałego polietylenu. Dlatego warto przed zakupem konkretnego zbiornika na deszczówkę dokładnie zapoznać się ze specyfikacją techniczną produktu oraz zaleceniami producenta, który powinien określić, w jakich warunkach można stosować poszczególne rozwiązania.