Powrót do klasycyzmu

Złap swój styl!

Powrót do klasycyzmu

architekt wnętrz

Nowoczesny styl jest nie dla każdego, tak samo jak nie każdy rozumie sztukę współczesną. To nic złego. W przeciągu tysięcy lat pojawiło się tyle ciekawych i inspirujących rzeczy, że bez problemu każdy z nas wybierze spośród nich coś dla siebie. Spójrzmy na przykład na projektowanie wnętrz.

Klasyczne wnętrze

architekt wnętrzObecnie panuje tutaj moda na styl minimalistyczny – ograniczamy liczbę mebli, liczbę posiadanych rzeczy. Wykorzystujemy nowoczesne materiały takie jak szkło czy metal, które dają wrażenie chłodu. Mieszkanie przestało być przytulne, a stało się w pewien sposób rodzajem dzieła sztuki. Jednak nie każdemu może to odpowiadać. Na szczęście możemy wybierać spośród nieograniczonej liczby stylów projektowania mieszkań. Niejeden architekt wnętrz Warszawa poleca na przykład styl klasycystyczny. Chodzi tu oczywiście o Biedermeier, styl, który rozwijał się w Europie Środkowej około 200 lat temu. Nie chciano tworzyć wnętrzarskich dzieł sztuki, a miejsca, które były przede wszystkim wygodne oraz funkcjonalne. Najważniejszy był komfortowy wypoczynek. To wówczas zaczęto produkować kanapy ze sprężynami, dzięki czemu zdecydowanie wzrósł poziom wygody. I obecnie, jeśli chcemy zaprojektować mieszkanie biedermeierowskie, pamiętajmy o tym, że znaczenie ma możliwość prawdziwego relaksu.

architekt wnętrzMeble będą tutaj proste i niewielkie, nieprzytłaczające. Jednak jednocześnie powinny być solidne i trwałe, aby móc służyć nie tylko na jeden sezon, a przez lata – to meble dla wielu pokoleń. Oczywistym staje się więc to, że powinny być wykonane z drewna – może to być jesion, klon, orzech czy inne europejskie gatunki, ale też amerykański mahoń. Trwałość uzyska się między innymi dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu takiego drewna, jednak w taki sposób, aby krój słojów pozostał widoczny. Biedermeier charakteryzuje prostota, dlatego nie znajdziemy tu bogatych ornamentów. Jeśli będą jakieś wzory – to naprawdę skromne, mogą to być na przykład motywy roślinne, które dobrze sprawdzają się zarówno na tapetach, jak i poduszkach czy obrusach. Wśród dekoracji nie powinno zabraknąć także koronek, dywanów oraz różnego rodzaju tkanin. To wszystko daje wrażenie przytulności, dlatego jest takie ważne. Dekoracjami mogą być także kwiaty – nie tylko żywe, ale też te ususzone.

Z powodzeniem możemy też prezentować rodzinne pamiątki – na przykład zestawy porcelany umieszczone w pięknym, prostym kredensie. Pamiętajmy też o wykorzystaniu ciepłych barw i nie bójmy się kontrastowych akcentów. Uzyskamy dzięki temu naprawdę piękne, robiące wrażenie wnętrze, ale – co najważniejsze – wyjątkowo przytulne i wygodne.