Projektowanie frezarek sterowanych CNC

Bardzo duży wpływ na jakość i ostateczne działanie maszyn przeznaczonych do obróbki skrawaniem ma proces ich powstawania. Właśnie dlatego inżynierowie bardzo dużo czasu poświęcają na dokładne rozplanowanie i zaprojektowanie wszystkich podzespołów, z których jest złożona profesjonalna frezarka wykorzystywana do produkcji wielu detali.

Frezarka z bramą przesuwną

frezarka bramowa cnc	Liczy się każdy, nawet najmniejszy szczegół, a popełniony w obliczeniach i pomiarach błąd może negatywnie wpłynąć na późniejsze działanie urządzenia. Pierwszym etapem projektowania wszelkiego rodzaju urządzeń mechanicznych jest dokładne określenie ich przeznaczenia i zastosowania oraz wszelkich parametrów, które mogłyby wpłynąć na ich wydajność. W przypadku frezarki należy ustalić, w ilu osiach będzie pracowała głowica, jakiej wielkości elementy będą wytwarzane oraz jakie materiały będą w przyszłości obrabiane. Jeżeli projektujemy frezarki bramowe CNC istotne również będzie to, czy brama ma być przesuwna czy stała. Ustalenie tak podstawowych informacji jest bardzo istotne, ponieważ pozwala inżynierom na zdefiniowanie obciążeń, na które będzie narażona cała maszyna oraz dobranie konkretnych podzespołów w taki sposób, aby urządzenie poradziło sobie z wszystkimi zleconymi zadaniami. Istotną częścią całego procesu opracowywania dokumentacji technicznej nowoczesnej frezarki sterowanej numerycznie jest także odpowiednie zaprojektowanie podstawy urządzenia.

frezarka bramowa cnc	Musi ono być perfekcyjnie wypoziomowane i wyważone, aby zapobiegać ewentualnemu przemieszczaniu się całego urządzenia skrawającego podczas pracy. Rodzaj i konstrukcja podstawy ma również wpływ na możliwie występujące błędy i odchyłki wymiarowe pojawiające się podczas realizacji zadań. Po odpowiednim zaprojektowaniu podstawy przychodzi czas na głowice. Bardzo często nowoczesne frezarki posiadają więcej niż jedną głowicę, co ma zwiększyć wydajność urządzenia. Uwagi wymaga nie tylko ten element, ale również automatyka odpowiedzialna za sterowanie i wzajemną współpracę poszczególnych podzespołów. Jedną z ostatnich, ale równie istotnych części frezarki bramowej jest odpowiednie zaprojektowanie stołu roboczego. Ponieważ są one produkowane w konkretnych rozmiarach modułowych czasami można dopasować do nowopowstającej maszyny już istniejące blaty.

W zależności od konkretnych potrzeb stoły mogą mieć bardzo różne rozmiary (nawet do 24 metrów). Dzięki tak dużym płaszczyznom roboczym frezarki bramowe są wykorzystywane w bardzo wielu branżach – mechanicznej, lotniczej, militarnej a nawet w budownictwie.