Rodzaje desek tarasowych

Budując dom, największą uwagę przykłada się do jego wykończenia. Ma ono bardzo duży wpływ między innymi na samopoczucie domowników, ale również na funkcjonalność wszystkich pomieszczeń. Oprócz wnętrza należy również odpowiednio urządzić ogród, czy taras. W związku z tym warto użyć do tego jak najlepszych materiałów.

Deski tarasowe jesionowe

deski tarasowe thermoryObecnie na rynku najbardziej popularne są deski tarasowe Thermoty. Dużą trwałość zapewnia im z pewnością modyfikacja termiczna, podczas której cukry, które są zawarte w drewnie, krystalizują się, w związku z tym materiał staje się nieużyteczny dla pleśni i grzybów. Ponadto nie wymaga on dodatkowego zabezpieczenia. Dodatkowo producent zapewnia im bardzo długą gwarancję, co jest kolejnym plusem. Naturalne deski tarasowe Thermory wykonuje się przede wszystkim z jesionu amerykańskiego i sosny skandynawskiej. Pierwszy materiał charakteryzuje się bardzo dużą stabilnością. Nie wymaga żadnego zabezpieczenia, a lakier, którym jest pokrywany, służy jedynie do dekoracji. Jeśli nie zostanie on wykorzystany, promienie słoneczne, które będą na niego działały, zmienią jego barwę na szaro-srebrną. Oczywiście po odpowiedniej modyfikacji zyskuje one ciemnobrązowy kolor. Jednak najważniejsze jest to, że jesion skandynawski staje się odporny na wilgoć o prawie pięćdziesiąt procent w porównaniu z surowym drewnem.

deski tarasowe thermoryDodatkowo cały proces poprawia jego stabilność, co łączy się z tym że nie pęcznieje, ani nie kurczy się. Należy również wspomnieć, że nie będzie na nim żywicy i innych trudnych w usunięciu substancji. Ponadto udzielana jest mu piętnastoletnia gwarancja na biodegradacje. Z kolei deski tarasowe wykonane z sosny skandynawskiej najbardziej wyróżniają się kolorem miodowo-brązowym. Cały proces modyfikacji zapewnia im około dwudziestu pięciu lat żywotności, bez potrzeby impregnacji. Drzewo to rosnąc w surowym klimacie, ma małe przyrosty roczne, ale dzięki temu przekłada się to na jego trwałość, co z kolei wpływa na stabilność wszystkich materiałów, które są z niego wykonywane. Tak samo, jak poprzedni materiał, ten również nie wymaga impregnacji. Jednak można skorzystać z olejowania, które wybarwi kolor drewna, bądź je zachowa. Należy liczyć się z tym, że jeśli nic nie zostanie zastosowane, to deski w końcu osiągną szaro-srebrną barwę, głównie pod wpływem promieni słonecznych. Oczywiście w tym przypadku również udziela się gwarancji na biodegradację, które trwa pięć lat.

Przy ozdabianiu tarasu warto zainwestować w naturalne deski Thermony. Dzięki procesowi modyfikacji, jakiemu są poddawane, stają się bardzo odporne nie tylko na pogodę, ale również na uszkodzenia mechaniczne, a także na grzyby i pleśń. W związku z tym idealnie sprawdzą się w każdym domu.