You are currently viewing Skuteczna konserwacja i naprawa poliuretanowych nawierzchni

Skuteczna konserwacja i naprawa poliuretanowych nawierzchni

Poliuretan jest to materiał bardzo uniwersalny i nowoczesny. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zakres jego zastosowań znacząco się rozszerzył, jednak w dużej mierze większość ludzi ciągle kojarzy go z nawierzchniami boisk lub stadionów.

Naprawy powierzchni na boiskach

naprawa nawierzchni poliuretanowychNic w tym dziwnego, gdyż to właśnie tam sprawdza się doskonale i z powodzeniem stanowi idealne tworzywo do uprawiania na nim różnego rodzaju sportów. O powierzchnie poliuretanowe trzeba szczególnie dbać. Mimo, że jest to materiał bezpieczny i sprawdza się idealnie w wielu branżach oraz w życiu codziennym, to nie można zapomnieć o jego konserwacji. Z poliuretanu wykonuje się obecnie największą liczbę różnego rodzaju boisk, powierzchni stadionów lub innych obiektów sportowych, a także place zabaw dla dzieci. Wszędzie tam trzeba odpowiednio ochraniać wszystkich użytkowników i dbać o ich komfort. Poliuretan jest tworzywem bardzo trwałym, jednak bez odpowiedniej pielęgnacji może ulec to zmianie. Z czasem powierzchnia może zacząć pękać, rozrywać się, a granulat może ulegać wykruszeniu. Wtedy konieczne są naprawy nawierzchni poliuretanowych.

naprawa nawierzchni poliuretanowychDo zwykłej konserwacji wystarczy tradycyjne zamiatanie oraz czyszczenie strumieniem wody, co pozwala na wypłukiwanie piasku i błota, które zalegające przez dłuższy czas mogą prowadzić do twardnienia masy. Taka pielęgnacja pozwala także na zachowanie estetycznego wyglądu nawierzchni na dłużej. Jeżeli jednak występują poważniejsze problemy, wtedy należy zlecić profesjonalną naprawę. Odbywa się ona w trzech podstawowych wariantach: wykonanie retopingu – całkowitego odnowienia powierzchni, naprawienie wyłącznie najbardziej zniszczonych części lub budowanie powierzchni od podstaw. Ten ostatni wykonywany jest wyłącznie w krytycznych przypadkach, gdzie już dwa pozostałe warianty nie prowadzą do kompleksowej naprawy. Używanie boisk z tworzywa poliuretanowego jest częste wśród dzieci i młodzieży, ale i również wśród dorosłych. Wygoda, komfort oraz bezpieczeństwo wszystkich tych grup powinny być najważniejsze, dlatego wszelkie widoczne i przeszkadzające zmiany nawierzchni muszą być natychmiast usuwane lub naprawiane. Pomimo swojej wielofunkcyjności i trwałości, poliuretan nie jest materiałem ciężkim w utrzymaniu. Wystarczy jedynie pamiętać o tym, aby reagować na wszelkie zmiany lub nieprawidłowości.

Tak jak zostało wspomniane – większość zanieczyszczeń można zredukować w bardzo szybki i prosty sposób, niektóre z nich wymagają jednak całkowitej odnowy powierzchni. Mimo, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami, to na wygodzie i bezpieczeństwie nie można oszczędzać.